Lord Stratford Canning Kimdir?

Lord Stratford Canning Kimdir,İngiliz diplomatı (Londra 1786-Sussex 1880). Eton kolejinde ve Cambridge üniversitesinde iki sömestr okudu. İngiliz Dışişleri bakanlığında çalıştı. İstanbul’daki İngiliz elçisi Robert Adair’in birinci katibi oldu (1808).

Adair, Viyana elçiliğine tayin edilince Stratford de Redcliffe maslahatgüzar olarak İstanbul’da kaldı. Osmanlı devleti ile Rusya arasında Bükreş antlaşmasının imzalanmasında önemli bir rol oynadı (1812); Rusya’nın bütün askeri gücünü Napolyon’a karşı kullanabilmesini sağladı.

Berne’e (1814-1818) ve Washington’a (1819) ortaelçi olarak tayin edildi. 1824’te büyükelçi olarak İstanbul’a geldi.

1829’da parlamento hayatına atılmak için İngiltere’ye geri döndü. Parlamento’da Stockbridge ve Southampton seçim bölgelerini temsil etti. 1831’de Yunanistan’ın sınırlarını çizmek için yapılacak görüşmelerde İngiltere’yi temsil etmek üzere İstanbul’a döndü.

1842’de büyükelçi olarak tekrar İstanbul’a tayin edildi. 1858’e kadar burada kaldı. 1852’de Lordluk payesini aldı. Osmanlı devletinde reformların uygulanmasında, özellikle hıristiyanların hukuken müslümanlarla eşit sayılmasında etkileri oldu. Kırım savaşı sırasında Osmanlı devletini Rusya’ya karşı destekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir