Louis Bleriot Kimdir?

Louis Bleriot Kimdir,(1872-1936) Fransız mucit, ve pilot.

Louis Bleriot Hayatı

Bleriot 1900’de kanatları oynayabilen bir uçak maketi yaparak uçurmayı başardı. Bu başandan güç alarak, maketin normal uçak büyüklüğünde bir örneğini yaptı, ama ne yazık ki bu uçak havalanamadı. Bleriot uçak yapma denemelerini sürdürdü. Birçok başarısız denemeden sonra, 1907’de tek kanatlı bir uçak yaparak, en uzunu 503 metre olan birçok kısa uçuş yaptı.

Bleriot’nun bu yeni uçağı, birçok yönden, zamanının diğer uçaklarından yetkindi. Bu uçağın, dengesini sağlayan küçük kanatçıkları, amortisör takılı iki tekerlekli iniş takımı, bir de arka tekerleği vardı.

1907’den 1909’a kadar, her biri bir öncekinden daha gelişkin birçok uçak yapan ve bunlarla uçmayı deneyen Bleriot bu uçaklara bir servet harcadı ve çoğu kez ölümden kıl payı kurtuldu. 1909’da, öncekilerden daha iyi bir küçük uçak yaptı.

Ağırlığı yalnızca 210 kg olan bu uçak üç silindirli, 25 beygir gücünde bir motorla donatılmıştı. Bu, pilotun uçağı sağa sola ya da aşağı yukarı yönlendirmeyi tek kaldıraçla yapabildiği ilk uçaktı. Bu kaldıraç çağdaş uçaklardaki manevra kolunun (levye) ilk örneğiydi.

Louis Bleriot1909’da Daily Mail gazetesi, Manş Denizi’ni uçarak geçecek ilk kişiye 1.000 dolarlık bir ödül vereceğini açıkladı. Fransız Comte de Lambert, Hubert Latham ve Louis Bleriot şanslarını denemeye karar verdiler. De Lambert’in uçağı deneme sırasında parçalandı. Latham’ın uçağının motoru Manş’ın ortasında bozuldu ve denizden bir Fransız savaş gemisince kurtarıldı.

Bleriot bundan kısa bir süre sonra, 25 Temmuz’da gün doğarken, Bleriot XI adlı tek kanatlı uçağıyla çok rüzgarlı bir havada Calais’den havalandı. Yanında ne haritası, ne de pusulası vardı. Uçak denizin ortasında yoğun sisle karşılaştı.

Bir süre sonra motor ısınmaya başladı, ama tam o sırada yağan şiddetli yağmur motoru soğuttu ve sisi dağıttı. Sonunda Dover Kalesi’ni gören Bleriot alçalarak tam önünde yere indi. Şiddetli rüzgar nedeniyle sert bir iniş yaptığı için iniş takımları ve pervane parçalandı, ama kendisine bir şey olmadı. Böylece Bleriot 39 kilometrelik bir uzaklığı 37 dakikada uçarak, Manş’ı uçakla geçen ilk kişi oldu.

1909’un sonlarında, Fransa’nın Reims kentinde düzenlenen ilk uluslararası havacılık toplantısına katıldı. Sonraki yıllarda bir uçak fabrikası kurdu ve yaptığı tek kanatlı yolcu uçağını Reims’te sergiledi.

Bleriot’nun fabrikası beş yıl boyunca, uçaklarının kırdığı rekorlar ve yarışlarda elde ettiği başarılarla büyük ün kazandı. 1914’te I. Dünya Savaşı başlayınca fabrika askeri uçak üretimine geçti. Bu uçakların en başarılılarından biri, savaşta üstünlük sağlayan Spad avcı uçağıydı.

Bleriot savaş uçaklarının başarısından çok, yolcu taşımacılığının geliştirilmesiyle ilgileniyordu. Amacı, çok motorlu uçaklarla okyanus ötesi ulaşımı gerçekleştirmekti. Yaşı ilerledikçe bozulan sağlığı havacılıkta etkin bir rol üstlenmesini engelledi ise de, uçak firmasıyla ilişkisini 1936’da Paris’te ölünceye kadar sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir