Louis de Saint Just

Louis de Saint Just Fransız siyaset adamı (Decize, Nivernais 1767 -Paris 1794). Bir subayın oğluydu. Soissons ve Reims’de okudu. Jean-Jacques Rousseau’nun etkisinde kalarak fransız devrim hareketine katıldı ve Robespierre’i destekledi.

Daha sonra Robespierre’in yardımcısı ve yakın arkadaşı oldu. 1792’de Konvansiyon’a seçildi. İlk konuşmasında, tutuklu bulunan Louis XVI’nın yurttaş değil düşman sayılmasını istedi.

Robespierre gibi Saint-Just de, Rousseau’nun siyasi görüşlerine sıkı sıkıya bağlıydı. Gerçek erdemlere sahip kişilerle kurulacak bir devletin kusursuz olabileceğine ve dünyaya mutluluk getireceğine inanıyordu. Kendisine yakışıklılığından ve rüşvet yemeyişinden ötürü «devrim meleği» deniyordu.

Terör döneminde (1793-1794), Saint-Just, Robespierre ve Georges Couthon, Halkın Güvenliği komitesinde sert bir triumvirlik kurmuşlardı.

Saint-Just, bu sırada jirondenlerin yok edilmesinde ve Jac-ques Rene Hebert’in, Danton’un ve onlara bağlı olanların devrilmesinde büyük rol oynadı.

Avrupa monarşileri Fransa’ya hep birlikte saldırınca, Saint-Just savunma harekatını denetlemek için savaş alanına gönderildi.

Başarılı bir sefer yaparak, düşmanı Ren’in gerisine püskürttü. Dönüşünde (1793) Konvansiyon başkanı seçildi, 1794’te bir siyasi kavgada Robespierre’e yardım etmek üzere yine askerlikten ayrılıp, görev alması istendi. 27 Temmuzda Robespierre’i Konvansiyon’da savunmak istedi, fakat başaramadı ve tutuklandı.

Ertesi gün Robespierre, Couthon ve on dokuz arkadaşıyla birlikte giyotinle kafası kesildi. Onların ölümüyle Terör dönemi sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir