Lucas Cranach Kimdir,Hayatı | Biyografi |

Lucas Cranach Kimdir,Büyük Cranach denir. alman ressamı ve gravürcüsü {Bamberg yakınında Oberfranken 1472-Wiemar 1553).

Sanıldığı gibi, Sünder veya Müller’in değil, ressam Hans Maler’in oğlu ve öğrencisiydi.

1500 ile 1504 yılları arasında Nürnberg’e (?), Tuna bölgesine ve Viyana’ya gitti.

Lucas Cranach Hayatı

Bu yıllarda yaptığı resimler Aziz Hieronymus (1502. Viyana), Çarmıha Geriliş (1503, Münih).

Mısır’a Kaçış Sırasında Dinlenme (1504. Berlin), üslûp ve duygu açısından Altdorfer’in ve «Tuna okulu» adı verilen resim okuluna bağlı ustaların tablolarına yakın görünür.

1505 Yılında Wittenberg’e yerleşti.

Saksonya seçici prensi Friedrich’in özel ressamı oldu; bu sıfatla bir süre Hollanda’da görevli olarak bulundu. Orada müstakbel kral Karl V’in portresini yaptı.

Wittenberg’te Martin Luther ile dostluk kurdu ve reform fikrini benimseyerek protestan ikonografyasının kuruluşuna yardımı dokundu.

Çok iş yapan bir atelyenın başına geçti; üne kavuştu ve 1525’ten itibaren, aralarında oğulları HANS (öl. 1537) ve LÜCAS bulunan öğrencilerinin yardımı ile büyük bir faaliyet gösterdi.

Bir eczane ve bir basımevinin sahibi olan Cranach, aynı zamanda belediyede de çalıştı.

1537’de Wittenberg belediye başkanı oldu.

Piskoposlardan, Johann der Bestândige ve Johann-Friedrich der Grossmütige devirlerinde de kral sarayının ressamı unvanını korudu; adı geçen son piskopos, Mühlberg’te imparatora karsı birleşen protestan prensleriyle birlikte yenilgiye uğradığından.

Cranach 1550’den 1552’ye kadar koruyucusuyla birlikte hapiste yattı, sonra onunla yeni hükümet bölgesi olan Weimara geldi; ertesi yıl da öldü.

Birçok tablosu olan Cranach, bütün türlerde çalıştı.

Dini konulu tabloları arasında: «Azize Catherina’nın Din Uğruna Kurban Oluşu» (1506, Dresden), «Kutsal Akrabalığın Mihrap Arkalığı» {1509, Frankfurt), «Meryem Ananın Üçlü Tablosu» (Wörtitz), «Azize Magdelena» (1525. Köln), «ilk Günah Alegorisi» (1529, Gotha) vardır.

Kutsal kitaplardan alarak resimlemiş olduğu konularda Cranach tarihi gerçeklere uymamakla birlikte, çok ilgi çekici yorumlarda bulundu: «Davud ve Batşeba» (1526, Berlin), «Lut ve Kızları» (1529, Münih). «Samsan ve Dalila» (Augsbourg), «Salome» (Lizbon), «Judith» (Viyana).

Tevrat’tan mitolojik temalardan alınmış konularda sanatçı, gotik üslûbun kıvrak çizgi sistemini yaşatmaya devam eden ince ve zarif kadın vücutları resimledi: «Adem ve Havva.» (Münih, Berlin, Floransa), «Yeryüzü Cenneti» (Viyana), «Venüs» (Louvre, Frankfurt. Brüksel), «Pâris’in Muhakeme Edilmesi» (Kopenhag, New York, Gotha), «Apollon ve Diana» (Berlin).

Ama Cranach, sanatçı gücünün en olgun örneklerini portre türünde verdi: «Sofu Heinrich ve Eşi» (1514, Dresden), «Saksonya Seçicisi Johann-Friedrich ve Cleves’li Sibyile», «Saksonyalı Genç Maurice ve Severin» (1526, Weimar), «Astronom Schöner» (1529, Brüksel), «Magdalena Luther» (Louvre), «Cranach’ın Kendi Portresi» (1550, Floransa) ve Reims müzesindeki portre taslakları dizisi.

Bir cevap yazın