Machover Testi

Machover Testi,Karen Machover tarafından tasarlanan iki ve daha yukarı yaşlar için kullanılan, deneğe bir insan resmi çizdirerek onun kişiliğinin yansıtıldığı  varsayılan kişilik testi.

Karen Machover Testi

Bu testin uygulanmasında, denekten, bir kâğıt üzerine, kurşun kalem ve silgi kullanarak, bir insan resmi çizmesi istenir, ilk resim çizildikten sonra, deneğe, kullandığı kâğıda benzer bir kâğıt üzerine, bu defa, karşı cinsten bir kişinin resmi yaptırılır.

Machower, Machover Testi ni, psikometrik değerinden ayrı olarak bir kişilik “testi olarak da ele alınabileceğini görmüştür. Testin yorumlanması, çizilen kişinin, bu kişiyi çizen deneğin kendi portresi olduğu ilkesine dayanır.

Çizilen bedenin görüntüsü, deneğin, gerek başkaları, gerek kendisiyle olan ilişkilerinden doğan fantazmaları dile getirir: meselâ, çok uzun kollar, sosyal temas isteğini yansıtır; resmin gözleri kapalıysa veya gözbebekleri yoksa, bu durum, deneğin kendi içine kapanmış olduğunu belirtir; öte yandan aşırı derecede açık gözler, ya düşmanca veya paranoyak eğilimlere işarettir.

Eller, fazla büyük yahut iyi çizilmemişse, denekte elle ilgili birtakım problemler var demektir (mastürbasyondan doğma suçluluk duygusu, saldırganlık arzuları v.b.); elbiseler ise, çevreye karşı benimsenen tutumu belirtir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir