Mahmatlar Definesi

Mahmatlar Definesi Mahmatlar köyünde 1936 yılında elde edilen, altın ve bronz eserlerden oluşan define.Köylüler tarafından altın kaplar, gümüş külçeler ve bronz baltalar bulundu (1948). Aynı yıl Hamit Z. Koşay ve Mahmut Akok tarafından geniş bir sondaj yapıldı ve tek bir bronz balta parçasıyla, çanak çömlek ele geçirildi. Çevrede duvar kalıntıları tespit edildi.

Bakır çağına (İlk Tunç II) ait Alacahöyük III tabakasında bulunan çanak çömleklere benzeyen, elle yapılmış, kırmızı ve siyah kaplara ait parçalar bulundu. Mahmatlar definesinin bir mezara ait olup olmadığı tespit edilemedi. Ancak bu eserlerin bir atelye veya zengin bir insana ait depo buluntusu olduğu sanılıyor.

Buluntular (altın kaplar; üzeri kabartma ve oluklarla süslü şerit kulplu ibrik; ayaklı kupa), ilk Tunç II’ye aittir. Çeşitli ağırlıklarda 18 adet gümüş külçe ve 4 tipe ayrılan 8 balta bulundu.

Sapı delikli olan bu baltaların bir tarafları yarın ay biçiminde satır gibidir. Üçüncü tipin yarım ay şeklinde olan kısmı çentiklidir. Dördüncü tip, iki tarafı da keskin baltadır.

Bir cevap yazın