Mallorca Krallığı | Tarih Bilgileri |

Mallorca Krallığı Geçici devlet (1276-1344).Fatih jaime’nin vasiyeti uyarınca Aragon krallığından ayrılarak küçük oğlu Jaime’ye (1262) verilen Balear adalarını, Montpellier senyörlüğünü içine alıyordu.

Roussillon ile ve Cerdana kontlukları ve Başkenti Perpignan ve Raymond Lulle’un Miramar kolejini kurduğu Palma de Mallorca, o tarihte parlak bir dönem yaşadı.

Aragon’un yeniden fetih isteği, Fransa’nın göz dikmesi yüzünden yeni devlet, başlangıçta sarsıntılar geçirdi, Jaime I (1276-1311) büyük kardeşi Aragon kralı Pedro III’ün (1279) metbuluğunu kabul etmek, Barcelona parasının rayicine uymak ve Barcelona’nın geleneklerini kabul etmek zorunda kaldı.

Jaime’nin Fransa kralı Atak Philippe ile (1283) ittifak yaparak kurtulmayı denemesi üzerine Pedro III, Mallorca krallığı topraklarını yağmalayarak Perpignan’ı ele geçirdi.

Sonra Atak Philippe başkenti bir baskınla yağmaladı (1185’te orada öldü), jaime’nin oğlu Sancho’nun (1311-1324) zamanı, nispeten sakin geçti.

Ama yeğeni küçük Jaime II (1324-1344), amcası Mallorcalı Felipe’nin vesayeti altında, önce Aragon’un kışkırttığı bir ayaklanma ile karşılaştı; kendi tebaası tarafından esir edildi.

Ancak papa Johannes XXIII sayesinde kurtuldu; beceriksizliği yüzünden, kışkırtmalarıyla amcasının oğlu Aragon kralı Pedro’nun hücumuna yolaçtı (1343) ve Perpignan’da teslim olmak zorunda kaldı.

1344’te Mallorca krallığı, Aragon krallığına bağlanırken, parasız kalan, on hükümdarı Montpellier’yi Fransa’ya rehin etti.

Bir cevap yazın