Manon Lescaut – Roman

Manon Lescaut – Roman Abbe Prevost’nun romanı.Histoire du Chevalier Des Grieux et de Manon Lescaut (Şövalye Des Grieux ile Manon Lescaut’nun Hikâyesi) başlığı altında önce Hollanda’da (1731), sonra da Fransa’da yayımlandı ve toplatıldı (1733).

Bu, aslında Mimoires d’Un Homme de Qualiti (Kibar Bir Erkeğin Hatıraları) [1728-1729-1731] başlıklı romanın bir bölümüydü.

Şövalye Des Grieux öğrenimini yaptığı Amiens’den ayrılacağı sırada, bir misafirhanede, rahibe olmak üzere o şehre gelmiş bulunan Manon Lescaut ile karşılaşır. ilk görüşte birbirlerine vurulurlar, Paris’e kaçıp orada yerleşirler.

Fakat daha önce Manon ile metres hayatı yaşamış olan M.de B… adında biri, durumu Des Grieux’nün babasına duyurur, o da oğlunu kaçırtır. Des Grieux, Saint-Sulpice papaz okuluna kapanır. Manon onu görmeye gider ve sevgilisini kolayca din hayatından uzaklaştırır.

Çeşitli serüvenlerden sonra (bu ara Des Grieux aşkı yüzünden alçalıp durur) Manon, kötü kadınlarla birlikte Havre’a götürülür, oradan New Orleans’a giden bir gemiye bindirilir. Des Grieux her yerde sevdiğinin peşindedir.

Amerika’da genel valinin oğlu Manon’a aşık olur. Des Grieux düelloda rakibini yaralar. Bunun üzerine iki âşık çöle kaçarlar. Manon burada bitkin düşer ve ölür.

Yazar, kendi geçmişini anarak, büyüleyici bir kadına tutulan namuslu bir erkeğin göz gere göre düşüşünü inandırıcı bir dille anlatmıştır.

Aynı zamanda saf ve kurnaz; vefalı ve hercaî olan bu kadın, son düşüşe kadar ahlâk kurallarına meydan okuduktan sonra doğru yola gelir. Bu kısa roman, olayların canlılığı, duyguların içtenliği, anlatımın sıcaklığıyla aşk edebiyatının şaheserleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın