Manş Denizi,Coğrafi Yapısı,Özellikleri

Manş Denizi,Batı Avrupa’da deniz, İngiltere ile Fransa arasında.Manş, bütünüyle «kıta yaylası»ndadır ve 100 m’yi aşan derinlikler ancak batıda, Cornwall burnunu Fınistere’in ucunna bağlayan çizginin batısında Manş Deniziortaya çıkar; yalnız Guernesey adasının kuzeyinde ve kuzeybatısındaki bir çukur 172 m’ye iner.

Manş Denizi Özellikleri

Manş’ın ortalarında doğu – kuzeydoğu yönünde bir gelgit akıntısı vardır; gelgit olayı Fransa kıyılarında, ingiltere’dekinden daha önemlidir.

Granville’de ve Mont-Saint-Michel koyunda seviye farkı 11,7 m’ye kadar çıkar. Çekilme güneybatıya doğrudur. Manş denizininin kıyılarındaki başlıca limanlar şunlardır: Fransa’da, Le Havre, Boutogne. ve Cherbourg; İngiltere’de, Portsmouth, Southampton ve Pleymouth.

Ayrıca deniz, Dover boğazıyla Kuzey Denizi’ne ve» Avrupa’nın en işlek bölgelerine açıldığı için dünyanın, trafiği en yoğun denizlerindendir.

Uzun süredir tasarlanan Manş’ı bir denizaltı tüneliyle aşmak projesi, birçok muhalefetle, özellikle İngiltere’nin ada özelliğini kaybetmesinden çekinen İngiliz askerî çevrelerinin muhalefetiyle karşılaşmıştır.

Bugün Şimdiye kadar pekçok seyahet eden kimse Manş denizini tüneli kullanarak geçmektedir.Tünel,ilk defa 19.yüzyılda önerildi ve neticede 1994 yılında gerçekleşti.

İngiltere ve Fransa’yı demir yolu ile birbirine bağlar. Şimdi Paris,Brüksel ve Londra arasında düzenli bir şekilde Eurostar treniyle seyehat gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın