Marcel Schwob Kimdir?

Marcel Schwob Kimdir Fransız yazarı (Chaville, Seine-et-Oise 1867-Patis 1905). İlk eseri. Etüde sur VArgot Français’dir (Fransız Argosu Üstüne İnceleme) [1889].

Daha sonra Le Jargon des Coquiliards en 1945 (1945’te Berduşlarin Dili) [1890] adlı makalesinde Fr. Villon’un argo baladlarını bir soyguncu çetesinin diliyle yazmış olduğunu iddia etti.

Araştırıcı bir zekâsı, alaycı bir üslûbu vardı. Garip şeylerle, maceracılarla, eski ve yabancı edebiyatlarla da ilgilendi. İki hikâye kitabı yayımladı: Coeur Double (Çifte Gönül) [1891] ve Le Rai au Masque d’Or (Altın Maskeli Kral) [1893], Ayrıca.

Andre Gide’in Dünya Nimetleri (Les Nourritures Ter resti es) ile kıyaslanan Livres de Moftel-le (Monelle’in Kitabı) [1894] adlı bir mensur şiir kitabı ve Mimes adlı bir eseri vardır. Croisade des Enfants (Çocukların Haçlı Seferi) adlı kitabında Ortaçağın kutsal konulu hikâyelerinden ilham aldı.

Vies tmagimi-res’ı (Hayalî Yaşantılar) [1896] ise okuduğu eski metinlerden mülhemdir. Î900’de Mar-guerite Moreno ile evlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir