Mario Mafai

Mario Mafai İtalyan ressamı (Roma 1902 – 1965). Resim ve desen yapmaya Roma’da başladı. İngiliz, Fransız akademilerinde ve Roma Güzel Sanatlar akademisinde derslere devam etti.

Karısı Antonietta Raphaeel ile Scipione’nin etkisinde kaldı. 1928-1931 Arasında Scipione ile birlikte «Scuola di Via Cavour’u» (Cavour Sokağı okulu) kurdu; gruptakilere, daha sonra başka ressamlar da katılınca, bu okula «Roma okulu» adı verildi.

Grosz’a ve alman ressamlarına, Pascin, Soutine, Ensor, hattâ El Greco, Chagall ve Goya’ya dayanan «Roma okulu», XX. yy. resim anlatımına karşı çıktı.

Kuru çiçekler, maske veya fanteziler, natürmortlar; Roma’dan görünüşler, yıkıntılar (Roma, Modern Sanat galerisi), basit gerçekleri yansıtan görüntüler Mafai’nin 1930 yıllarında işlediği başlıca temalardır.

Bu eserlerde, mekanik gerçekçilikten çok, boşluk – renk ilişkisinin soyut boyutlarına önem verilmiştir. XX. yy. ressamlarının dev plastik eserlerine karşılık Mafai, insanı hüzün verici hayallere götüren sıcak ve koyu renklerle dolu tablolar yaptı.

Mario Mafai

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir