Marulun Faydaları,İçinde Bulunan Maddeler

Marulun Faydaları

Marulun yaprak ve tohumları kullanılır.

Marulun İçinde Bulunan Maddeler

Marulun FaydalarıMarulun içinde morfinin etkisini gösteren maddeler vardır. Bunlar lactucine, asparagine, hyocyamine ve acide lactucique’dir. Bundan başka marulun içinde klorofil, kalsiyum, fosfor, iyod, manganez, çinko, bakır, sodyumklor, kobalt, arsenik ve vitaminlerden A, B, C, D ve E vitaminleri vardır.

Marulun Yararları

Serinletici, iştah açıcı vücuttan toksinleri atıcı, vücudu mineralize edici, müsekkin, uyku verici, yumuşatıcı özelliklerinden başka kandaki şekeri düşürür.

Marul nerelerde kullanılır:

Çarpıntı, mide ağrılarında’ sinirlenmelerde, uykusuzlukta, cinsel uyarılarda fazla meni boşalmalarında vücutdaki minerallerin azalmasında, bronşit, boğmaca, sinirsel öksürüklerde, astım, seker hastalığı, mafsal ( ağrılarında sancılı aybaşlarında sarılıkta, karaciğer şişmelerinde ve nihayet kabızlıkla kullanılır.

Marul Nasıl Kullanılır?

İçten Kullanışı

Marul yesil olarak yenildiği gibi yemeği de yapılır. Marul yaprakları kaynatılarak ‘suyundan günde 3 barcak yemekler arasında içilecek olursa rnûseKkin olarak kullanılır. Tohumlardan 4-5 gram yine suda kaynatılır ve bu sudan günde 2-3 bardak içilirse yine müsekkin bir tesir yapar.

Dıştan Kullanılışı:

Yaprakları zeytin yağı içinde biraz pişirilirse abse ve yanıklar üzerinde iyileştirici etkisi olur. Tohumlarından bir kahve kaşığı alınır bir bardak su içinde kaynatılırsa bu su ile göz ağrılarına banyo yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir