Mary Tudor Kimdir,Hayatı

Mary Tudor Kimdir,(Greenwich 1516-Londra 1558), İngiltere ve İrlanda kraliçesi (1553-1558), Henry VIII ile Aragon’lu Catherine’in kızı.

Mary Tudor Hayatı

Babasıyla annesinin ayrılmalarından sonra çeşitli kötü muamelelere katlandı, annesinin hatırasına ve dinine sıkı sıkıya bağlandı.

Edward VI devrinde yeni bir protestan hareketinin tehdidiyle karşılaştı ve ancak kuzeni Karl V’in müdahalesiyle zulüm görmekten kurtuldu.

Bunun üzerine yalnız İspanya’nın dostluğuna güvenebileceğine inandı.

1553’te Northumberiand, veraset hakkını Mary’den alarak Jans Grey’e vermeye kalktı, fakat İngilizlerin rejime bağlılığı ağır basınca taç gene Mary’de kaldı.

Dünyaya küsen, vaktinden önce ihtiyarlayan ve aşırı bir güvensizlik duygusuna kapılan kraliçe, halkının duygularını anlamayarak ve Protestanları sert bir şekilde ezerek başarı şansını harcadı; 300 kadar idam, ona kanlı mary lakabının verilmesine yolaçtı.

Özellikle, rakip bir ülkenin hükümdarı olan lspanyalı Felipe II ile evlenmesi (1554), hele bu evlenme sonucu olarak Fransa ile girişilen felaketli savaş sonunda Calais’nin de kaybedilmesi (1558), İngiliz halkoyunu kraliçeden büsbütün soğuttu.

Kocası tarafından 1555’ten itibaren terk edilen Mary, halkının kendisine sırt çevirdiğini gördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir