Maryland Eyaleti,Tarihi,Coğrafi Özellikleri

Maryland Eyaleti,Atlas okyanusu kıyısında; kuzeyde Pennsylvania ve Delavvare, doğuda Delaware ve Atlas okyanusu, batıda Columbia idare bölümü, batı ve güneyde Virginia ve Batı Virginia ile sınırlıdır; 27 394 km2; 5,884,563 nüf. Eyalete, bu ad, İngiltere kralı Charles I’in karısı Henrietta Maria’nın şerefine verilmiştir.

Maryland’ın en kalabalık şehri Baltimore’dur

Maryland Eyaleti Coğrafi Özellikleri

Chesapeake körfezi, eyaleti başlıca iki kısma ayırır: doğu kıyılar ve (ana) veya batı kıyılar.

Başlıca üç coğrafi bölge ayırt edilir: kıyı boyundaki ovalık bölge, dağ eteği yaylaları ve Apalaş bölgesi.

Kıyı boyundaki ovalık bölge bütün doğu kıyıları kapsadığı gibi batı kıyılarda da Washington’dan geçen Baltimore-Elkton hattına kadar uzanır.

Bu çizgiyle Beue Ridge arasında batıya doğru dağ eteği yaylaları uzanır.

Apalaş bölgesi, Cumberland vadisini ve öbür vadileri, dağeteği ovalarını ve dağlık bölgeleri içine alarak batı sınırının ötesine doğru yayılır.

Bu bölgede Oakland’ın güneyindeki Backbone dağı (1024 m) eyaletin en yüksek noktasıdır.

Maryland’ın doğudan batıya genişliği 212 303 km, kuzeyden güneye uzunluğu ise 86 825 km’dir.

Chesapeake körfezinin her iki kıyısı da ırmaklarla yarılmıştır.

Doğudaki ırmakların başlıcaları Elk, Sassafras, Chester, Choptank, Nanticoke ve Pocomoketur.

Batı ırmakları arasında ise Potomak (eyaletin en uzun ırmağı), Gunpowder, Patapsco, Magothy, Severn ve Patuşent sayılabilir. Yıllık sıcaklık ortalaması 1°,1C (ocak ayında 25°C arasında değişir.

Eyaletin en ılıman bölgesi, Atlas okyanusu kıyısındaki tek şehri olan Worcester, en soğuk şehir ise Garrett’tir. Maryland’ın büyük kısmı ormanlarla kaplıdır.

Maryland Eyaleti Tarihi

Bugünkü Maryland’ın Chesapeake koyu bölgesi, ilk olarak 1608’de kaptan John Smith tarafın, keşfedildi. Buraya ilk yerleşen kızılderili kabileler tarımla uğraşıyorlardı. Bu kabilelerin başlıcaları.

Doğu Maryland’daki Algonquin kabileleri bugün Washington’un bulunduğu yerin yakınlarındaki Anacostan’lar ve körfez kıyısındaki Susquehannock’lardı.

Bu kızılderili kabileler arasındaki ilişkiler genellikle dostçaydı. Daha sonraki yıllarda Maryland’a yerleşen beyazlarla kızılderilHer arasında büyük çatışmabr olmadı. Kızılderililer, yavaş yavaş ve barışçı bir şekilde Matylanddan çekildiler.

Bir cevap yazın