Max Jacob Kimdir,Hayatı,Eserleri

Max Jacob Kimdir,(1876 Quimper,Bretagne-1944 Drancy), Fransız yazarı.

Max Jacob Hayatı

Önce resim, ardından edebiyatla ilgilendi. Sömürge okulunda öğrenci olan Max jacob, öğrenimini yarıda bıraktı ve Picasso, Andre Max JacobSalmon gibi ressamlarla Montmartre’da bohem hayatı yaşadı.

Çocuk hikâyeleriyle edebiyata atıldı; sonra mistik romanı Saint Matorel’i (Aziz Matorel) [1909], Oeuvres Mystiques du Frere Matorel Mort au Couvent de Barcelone’u (Barcelona Manastırında ölen Rahip Matorel’in Mistik ve Bürlesk Eserleri) [1911] yayımladı.

Bir süre önce kaleme aldığı şiir derlemesi Cornet a Des yi (Zar Hokkası) 1917’de yayımladı.

Bu eserlerde Max Jacob gerçeküstücülüğün öncüsü olarak görülür: yıllardır uyanık rüya görme ve otomatizm tekniklerini uyguluyordu.

1914’te Katolikliği kabul etti ve 1921’de Paris’ten ayrılarak Saint-Benoît-Sur -Loire’a yerleşti

. 1927’de Paris’e döndü, sonra tekrar Saint-Benoît’ye gitti. Almanlar tarafından tutuklanıncaya (1944) kadar orada kaldı.

Götürüldüğü Drancy kampında akciğer kanamasından öldü.

Max Jacob Eserleri

Phanerogame (Çiçekli Bitki) [1918]; la De fense de Tartuffe (Tartuffe’ün Savunması) [1919]; Le Cinematoma, Framents de Memoires des Autres (Sinematoma. Başkalarının Hatıralarından Parçalar) [1920]; Art Poetique (Şiir Sanatı); Visions tnfernales (Cehennemden Görüntüler) [1924]; L’Homme de Chair et L’Homnte Reflet (Canlı İnsan ve Hayal İnsan) [1924]; Le Nom (Ad) [1926]; Balades (Baladlar) v.b. Tropikal, sıcak, nemli hava etkindir.iç kısımlarda ılıman iklim görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir