Megara Antik Kenti

Megara Antik Kenti Yunanistan’da (Attike nomos’u) şehir, Atina’nın batısında; 21000 nüf. Eskiçağdan kalma şehir yıkıntıları.Megara’nın Karia’lı göçmenler ve Leleks’ler tarafından kurulduğu sanılır.

Homeros çağında Attike’ye bağlı olan şehir, sonradan dor istilâsında Attike’den ayrıldı. Kıstağın her iki yanında iki limanı (Nisuia ile Pegai) ve iki aktopolisi (Karia ile Alcathus) vardı.

VII. yy.da zenginleşen şehir, Sicilya, Karadeniz (Eukseinos Pontos) ile yaptığı ticaret sayesinde koloniler kurdu (Megara Hyblaia, Kyzikos, Byzantium ve Khalkedon).

Daha sonra, Karadeniz’de Atina ile Miletos’un, Sicilya’da da Korkyra ile Korinthos’un rekabeti yüzünden etkisini katbetmeye başladı. 570’e doğru Salamis’i Atina’ya kaptırdı. Toprak aristokrasisi, bir zorbalık ve demokrasi döneminden sonra, yerini bir tüccar oligarşisine bırakmak zorunda kaldı.

Megara, Med savaşlarına katıldı, Atina’nın yardımıyla Korinthos ile savaştı (459) [Megara’dan Nisaia’ya uzanan surlar o tarihte yapıldı], sonra Peloponnesos partisi Atina garnizonunu kılıçtan geçirdi (445). Atina, tuna etkili bir kara ablukasıyla karşılık verdi.

Kendisine atına pazarını kapatan kararnamenin (432) yol açtığı Peloponnesos savaşında, Megara toprakları sık sık yakılıp yıkıldı ve şehir önemini yitirdi. Romalı bir göçmen sınıfı ile Hadrianus’un onarım çabaları sayesinde canlanan ve Ortaçağda korsanlar tarafından harap edilen Megara, 1500’den itibaren basit bir köy haline geldi.

 

Bir cevap yazın