Mehmed Siyah Kalem Kimdir,Hayatı

Mehmed Siyah Kalem Kimdir,(XIV.-XV.arası) Türk ressamı.

Topkapı Sarayı Hazine dairesindeki minyatür koleksiyonunda (Fatih Albümü), «Kârı Mehmed Siyah-kalem» imzalı resimler bulundu.

Bunun kendi imzası mı olduğu, yoksa başkaları tarafından mı yazıldığı kesinlikle bilinmiyor.

Mehmed Siyahkalem’in resimleri Timur çağından beri gelen minyatür geleneğinden ayrı, bugünkü anlatımcılık (ekspresyonizm) tarzını andıran bir nitelik taşır.

Hareketli insan figürlerinin bir mask’a benzeyen çehreleri korkunç ve trajiktir.

Kaslar ve elbise büklümleri çok mübalâğalı ve plastiktir.

Siyahkalem’in resimlerinde incelik ve yumuşaklıktan çok, korkunç şekiller görülür.

Yüzlerdeki derin çizgiler, dışarıya fırlamış dişler, yılan ve alev gibi kıvrılan saçlar ve sakallar, el ve ayaklarda güçlü bu gerçekçilik görülmekle birlikte, tabiat dışı bir ifade vardır.

Genellikle şeytan, cin. sihirbaz, dev gibi masal yaratıklarını işleyen bu resimler eski uygur ve klasik çin bronz ve resimlerindeki ejder, şeytan, cinlerle aynı köktendir.

Bu da, Siyahkalem’in Uygur ve Çin ile bir ilgisi olabileceğini ve İslâm minyatür sanatının, Türklerin hâkim olduğu bölgelerde, ilhanlılar yönetiminde çalışan türk ressamlarının etkisinde geliştiğini gösterir.

Mehmed Siyahkalem’in Fatih Albümü’nde bulunan eserleri arasında Dervişler, Kaplan ve Boğa Boğuşması, Ağaç Kesenler, Şeytan ve Melekler, Değnekli Kocakarı ve Yaşlı Kadınlardı tasvir eden resimlerde, sert bir gerçekçilikle güçlü bir hareket vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir