Melek Çeliktaş Kimdir?

Melek Çeliktaş Türk soprano (İstanbul 1944). Ren Gelenbevi’nin öğrencisi olarak İstanbul Belediye Konservatuvarı’nı bitirdi (1966). Fransız hükümetinin sanat bursunu kazanarak gittiği Paris’te Conservatoire national superieur de musique’te Jeanine Micheau’nun öğrencisi oldu (1966-69). Uluslararası Paris Şan Yarışması’nda bronz madalya kazandı (1969).

İstanbul’a dönünce İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne solist sanatçı atandı. Ottavio, Belkıs Aran, Suna Korat ve Dan İordachescu ile şan çalışmalarını sürdürdü.

Avusturya hükümetinden aldığı bir bursla Salzburg’da Prof. Georg Schich ve Wünnenberg’le çalıştı (1974). Aida, Attila, Macbeth, Cavalleria Rusticana, II Trovatore, Werther operalarında baş roller oynadı.

Fransa ve İtalya’da opera temsilleri,orkestra eşlikli  konserler ve resitaller verdi. 1985’te İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvan’nda öğretim görevliliğine başladı.

Paris’te yabancılar için konan en iyi Massenet Yorumu Özel Ödülü’nü (1987), “Aida” rolündeki başarısından ötürü Verdi Özel Ödülü’nü aldı (1988).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir