Melville Jean Herskovits

Melville Jean Herskovits Amerikalı antropolog (Bellefontaine, Ohio 1895-Eveans-ton, Illinois 1963). 1920’de Şikago üniversitesini bitirdi, doktorasını yapmak üzere Kolombiya üniversitesine gitti, antropolog Franz Boas’ın öğrencisi oldu, 1923’te doktorasını tamamladı, üç yıl süreyle aynı üniversitede antropoloji dersleri Melville Jean Herskovitsverdi.

1927’de Northwestern üniversitesine geçti, burada A.B.D.’de ilk olarak Afrika konulu bir ders programı uyguladı.

1929-1950 Arasında zenciler üstüne incelemeler yapan bir komisyonu yönetti, özellikle Afrika halkları konusundaki derin bilgisiyle medenî kültür kavramının gelişmesine de katkıda bulundu. Kültür alışverişi ve kültürdeki değişmelerin dinamiği üstünde çalıştı.

Kültürün göreceliği konusunda önemli görüşleri olan Herskovits yabancı bir kültürün değerlendirilmesinde kesin bir ölçek olamayacağı kanısındaydı.

Siyah Afrika ile Amerika’daki zencilerin folklor ve etnolojisi konusunda birçok inceleme yaptı. Batı Afrika’da, Büyük Sahra’nın aşağı bölgelerinde, Haiti’de, Trinidad’ta, Brezilya ve Surinam’da bulundu, araştırmalarına buralarda da devam etti.

Başlıca eserleri

Man and his Works (İnsan ve Eserleri) [1948]; Economic Anthropology (İktisadî Antropoloji) [1952]; The Human Factor in Changing Af rica (Değişen Afrika’da İnsan Etkeni) [1962].

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir