Mesut İktu Kimdir,Hayatı

Mesut İktu Kimdir Mesut İktu,Türk bariton (Ankara 1947).

Mesut İktu Hayatı

Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Yüksek Bölümü’nü bitirdi (1970). Aynı yıl devlet bursuyla gittiği Federal Almanya’da Berlin Yüksek Okulu’nda Prof. Herbert Brauer ile çalıştı. Türkiye’ye dönüşünde İstanbul Devlet Opera ve Balesi’ne girdi.

Mesut İktuSevil Berberi (Figaro), Palyaço (Tonio), Midas’ın Kulakları (Midas), La Traviata (Germond), Rigoletto (Rigoletto), Hoffman’ın Öyküleri (Lindorf-Coppelius-Depertutto-Miracle), Figaro ’nun Düğünü (Kont) Almaviva), Sihirli Flüt (Papagenü), Maça Kızı (Tomski), Cezayir’de Bir Italyan Kızı (Taddeo), La Boheme (Marcello), Falısı (Valentin), Carmina Burana (bariton solo), Maskeli Balo (Renato) gibi operalarda oynadı.

Operanın yanı sıra konser sanatçısı olarak Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde Gustav Mahler’in yapıtlarım Türkiye’de ilk kez yorumladı.

Konserlerinde özellikle türk bestecilerini tanıtan sanatçı, yurtdışında Almanya, Sovyetler Birliği, Romanya ve Yugoslavya’da sahneye çıktı, özellikle Sevil Berberi ve La Traviata operalarında basbariton rollerin yorumlarıyla dikkat çekti.

Kuruluşundan başlayarak Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Opera Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı.

1986’da doçent, 1990’da profesör unvanı verildi.

1987-1991 arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi müdürlüğü ve genel sanat yönetmenliği görevlerini üstlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir