Mezopotamya Savaşları

Mezopotamya Savaşları Hindistan’a her türlü alman teşebbüsünü önlemek amacıyla İngilizler kasım 1914’ten sonra Basra’yı işgal ettiler ve Şattülarap’ı etkisiz hale getirdiler (27 kasım).Burayı ele geçirmek üzere Mezopotamya SavaşlarıTürklerin yaptıkları üç teşebbüs de (1915) başarısızlığa uğradı.

Şubattan sonra Nixon kumandasındaki ingilizler İran’a girdiler, Kertha üzerinde Türkleri yenilgiye uğrattılar.

Bu sırada Townshend emrindeki birlikler de Bağdat’a doğru ilerleyerek Amare (3 haziran) ve Kut’ül Amare’yi (eylül sonu) işgal ediyorlardı.

Fakat Ktesiphon’da (Selman-ı Pak) durdurulan bu birlikler Kut’ül Amare’de çembere alındılar ve oradaki açlık sebebiyle teslim olmak zorunda kaldılar (28 nisan 1916).

Bununla beraber general Maude, 23 şubat 1917’de bu şehri yeniden ele geçirdi, Türklerle Bağdat önünde savaşarak burayı işgal etti (11 mart).

Sonra yeniden ileri hareketine devam ederek Şattül Adim (23 nisan) ve İstoldat’ta bulunan türk-alman mevzileriyle Samerra garını ele geçirdi.

Bu sırada Baratov kumandasında Hemedan’ı (8 mart) ve Behistun geçitini işgal eden Ruslar da Maude ile birleşmek üzere ileri hareketlerine devam ettiler. Koleradan ölen Maude’un yerine kasım ayında Marshall getirildi.

Bu kumandan da aralık 1917’de Bağdat’ın 120 km kuzeyinde bulunan Karatepe’ye kadar ulaştı.

1918 Yılında general Allenby ile irtibat kurmak amacıyla ağırlık merkezini Fırat vâdisi üzerine kaydırdı (mart), sonra yolunu değiştirerek Musul’a yöneldi.

Savaşa son veren Mondros mütarekesinin imzalanmasından sonra (30 ekim 1918) 14 kasımda şehre girdi. (Birinci Dünya Savaşı).

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir