Milli Sahne

Milli Sahne,Darülbedayi sanatçılarından Fikret Şâdi’nin 1923 İzmir turnesi sırasında kurduğu topluluk. Dârülbedayi sanatçılarının İzmir’den Söke’ye yaptığı turnede bulunan Fikret Şâdi, bir topluluk kurarak anadolu şehirlerinde temsiller vermeyi tasarladı. Böylece «Millî Sahne» adı altında kurulan topluluk, kadrosunun darlığı yüzünden başlangıçta, az oyuncu isteyen iki oyunla Anadolu’ya çıktı.

Bunlar ibnürrefik Ahmed Nuri’nin Hisse-i Şayia ve Sekizinci adlı uyarlamalarıydı. İlk turne sonunda Eskişehir bu topluluğun merkezi oldu ve sonra İzmir’den gelen sanatçılar da bu topluluğa katılınca yeni oyunlar hazırlanarak Ankara’ya gidildi. Ankara’da iyi bir tiyatro çevresi yaratan Fikret Şâdi, 1924’te Türk Ocağı sahnesinde temsiller verdi.

Ankara’da o devir devlet ilerigelenlerinin yardımıyla «Türk Tiyatrosunu Himaye cemiyetini kuran Fikret Şâdi, bu dernek yoluyla para yardımı aldı ve devletten yardım sağlayan ilk sanatçı oldu. Bundan sonra Milli Sahne, Konya, Afyon gibi Ankara’ya yakın şehirlerde de temsiller Yerdi. Bu topluluk, gördüğü yardımlara rağmen 1926 ortalarında dağıldı ve Fikret Şâdi, Reşit Rıza ile birlikte çalışmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir