Misvak Nedir? Hadislerle Misvak

Misvak Nedir,Hadislerle Misvak (ar. şevkten misvak). Esk. Diş temizliğinde kullanılmak için ucu dövülüp fırça haline getirilen bir cins ağaç dalı. Dişlerin temizlenmesi için kullanılan misvak’ın Müslümanlıkta ayrı bir önemi vardır. İslam dinine göre, insanın günde en az bir defa dişlerini misvakla temizlemesi gerekir.

Cami, mescit gibi genel yerlerde, aile toplantılarında, birden fazla kimsenin bulunduğu, çalışmak zorunda olduğu yerlerde işi olanların ağızlarını, dişlerini temiz tutması, misvakla yıkaması gereklidir. Ağzı kokan, bu yüzden başkalarını rahatsız edecek durumda olan kimselerin misvak kullanmaları din gereğidir.

Hz. Muhammed, ağzın başkalarını rahatsız edecek biçimde kokmaması için misvak kullanmalarının gerekli olduğunu değişik vesilelerle söyledi. İslâm dinine göre misvak kullandığı halde ağzının kokusu gitmeyen bir kimse, sürekli olarak rahatsızlık duyarsa eşinden ayrılabilir.

Hadislerle Misvak

Misvak kullanmanın gereğini bildirmek için söylendiği ileri sürülen bazı hadislere göre, misvak dişlerin, diş etlerinin, ağzın sağlığını korur, insan nefesine hoşa giden bir nitelik verir. Hz. Muhammed’in buyruklarını değişmez birer ilke olarak benimseyen şeriatçılara göre, misvak her türlü diş macunundan yararlı ve din kurallarına uygundur. Bu yüzden, birçok din adamı yalnız misvak kullanır.

Eskiden saraylarda, konaklarda herkesin misvak kullanması bir gelenekti. Yeni evleneceklerin veya görücü karşısına çıkan kızların ağızlarını misvakla yıkamalarına çok önem verilirdi. Bayramlarda büyüklerin ellerini öpmeğe gidenlerin misvak kullanmalarına ayrı bir ilgi gösterilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir