Monolog Nedir?

Monolog Nedir,Örnekleri,(yun. monologos, yalnız başına konujan’dan fr. monologue). Bir tiyatro oyununda, kişilerden birinin kendi kendine yaptığı konuşma.) Bir tek oyuncu tarafından söylenmek, hattâ oynanmak üzere yazılmış olan, genellikle alaylı hikâye, (özellikle okullarda öğrenci gösterileri için monologlar hazırlanmıştır.

Türk edebiyatında Ahmed Hikmet Müftüoğlu’nun batı medeniyetinin yanlış benimsenişini yeren Yeğenim adlı monologu ünlüdür.)İç monolog, V. Egger ile birtakım psikologlara göre, kişinin genellikle farkına varmadan kendi kendine yaptığı ve bilinç akımını meydana getiren konuşma.

Monolog, oyunun anlaşılması için gerekli duyguları, niyetleri seyirciye bildirir. Şiddetli tutkular içinde bulunan bir tiyatro kişisinin çevresinden koparak kendi kendiyle konuşmasını seyirci yadırgamaz.

Bazı monologlar, çok ünlüdür: Hamlet’in ölüm üstüne monoloğu; Auguste’ün Cinna’daki monologu; Moliere’in Amphitryon’unda Sosie’nin monologu; Beaumarchais’nin Figoro’sunun monologu; Victor Hugo’nun Hernani’sinde Charlemagne’in mezarı başında Karl V’in monologu; Giraudoux’nun Electre’inde bahçıvanın yakarması. Gerçekçi tiyatro ile monolog önemini ve tiyatrodaki yerini kısmen kaybetmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir