Moravya Eyaleti,Moravya Tarihi

Moravya Eyaleti,Moravya Tarihi Çek Cumhuriyeti’nde bir eyâlettir. Moravya adı bölgenin kuzeybatısından doğan nehirden alır. Moravya’nın eski başkent Brünn’dür. (1641 yılında Brünn Moravya eyâletinin başkenti oldu.)

Moravyalılar Bohemyaca’nın (Çekçe’nin) değişik ağızlarını konuşan Slav bir topluluktur. Bazı Moravyalılar kendini etnik olarak ayrı bir grup olarak görse de kimileri kendilerini Çek olarak tanımlar. Ayrıca Antik Moravya kültürüne hala itaat eden Doğu Moravya kilisesine üye olan Moravyalılar da vardır.

Moravya 2008 yapımı Wanted filmi ile de adından söz ettirmiştir. Çünkü filmdeki suikastçi çetesinin doğuş yeri Doğu Moravya Kilisesidir. Filmle kilise ve Moravya Halkı tekrar gündeme gelmiştir.

Moravya Tarihi

Bölgenin bilinen ilk halkı Boi’ler Keltleridir; onları Milâttan önce Quadus’lar, Milâttan sonra da (567) Avarlar izledi. VIII. yy.ın sonunda slavlar. «Moravipa» adı altında sağlam bir şekilde yerleşmişlerdi. Avar imparatorluğu yıkıldığında, kısa süre önce bağımsız bir devlet olan Moravya (830), Karolenjlere bağlandı.

Devletin kurucu Mojmir’i Germen Ludvvig’i tahttan indirerek yerine yeğeni Rostislav’ı geçirdi (846); Rostoları tahtından indiren (870) Svatopluk Büyük-Moravya kralı oldu: Svatopluk, hâkimiyetini Vistül ve Oder’e kadar genişletti; ülkenin sınırlan Bohemya ile Doğu Macaristan’ı da içine alıyordu; latin âyin usulünü benimseyen Svatopluk slav kilisesini kuran (860) Kiril ve Metodiy’ın yolundan gidenleri ezdi.

Svatopluk ölünce (894), Büyük Moravya, Macarlar tarafından yıkıldı (908). Komşuları arasında çekişme konusu olan Moravya, Bohemya’ya bağlandı (1029) ve markgraflık haline getirildi (1182-1212). O tarihten sonra Moravya Bohemya’nın kaderini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir