Moskova Muharebesi,Savaşı – Özeti

Moskova Muharebesi,Moskova Savaşı 1941 (1941-1942) İkinci Dünya savaşında alman kumandanı mareşal von Bock ordularının 18 ekim 1941’de Vyazma’yı almasıyla Wehrmacht orduları Moskova’nın 200 km yakınına ulaştı.

Moskova Savaşı – Özeti

Hitler Moskova’nın düşmesiyle başlıca rakibinin çökeceğini düşünüyordu.

Moskova MuharebesiKasım ortasında von Bock, kuzeyden Klinv bölgesinden, güneyden Tula bölgesinden kuşatma harekâtına girişti ve aralık başında Moskova’nın 30 km uzağına kadar yaklaştı.

Ama Kızılordunun direnmesi artıyordu; şartlara uygun donatıma sahip olmayan alman birlikleri için çok şiddetli olan soğuk, Hitler’in 5 aralıkta yapılmasına karar verdiği son hücumun başarısızlıkla sonuçlanmasını açıklar.

6 Aralıkta harekât insiyatifini ele alan Stalin, jukov’un emrinde ezellikle kış savaşı için eğitilmiş bir yedek orduyu savaşa soktu.

Bu ordu hemen karşı hücuma geçti ve yirmi gün içinde, donarak hareketsiz kalan alman zırhlı birliklerini 100 km geriye püskürttü.

1942 Ocağında Almanları 100 km daha gerileterek başkenti kesinlikle kurtardı.

O tarihte Brauchitsch’in görevine layık olmadığına karar veren Hitler, Wehrmacht Kara kuvvetlerinin başkumandanlığını bizzat yüklendi ve Brauchitsch, Zeeb ve Rundstedt’i görevlerinden aldı (19 aralık 1941).

Almanların Moskova önüde bozguna uğraması Almanya’nın «doğudaki işini çabuk bitirme» imkânlarını ortadan kaldırdı; şimşek savaşın modası gesmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir