Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Enfeksiyonu

Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Enfeksiyonu Süregelen ishal hali, kuşun arkasındaki tüylerin kirli oluşu, genel hareketsizlik, halsizlik ve bitkinlik, dışkının bazen kanlı ve iltihaplı yeşil bir görünüm alması belli başlı belirtiler arasındadır.

Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Enfeksiyonu Nedenleri

Giderilemeyen ve müzmin bir hal alan ishal, kabızlıklar, kötü, temizlenmemiş tozlu tohumlar, bozuk nitelikli sebze ve meyveler, donmuş, kokuşmuş mamalar, kuşların doğal beslenme alışkanlıklarına aykırı bisküvi, pasta, çörek, şeker, çukulata gibi besinler, bağırsak iltihaplanmasını nedenlerler. Ayrıca, taşlık için gerekli olan iyi nitelikli öğütücü kumun bulunmayışı da, hastalığın oluşmasında bir etken olarak görülebilmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Muhabbet kuşu. kafes veya salmadan çıkartılarak diğerlerinden ayrılır, özel hasta kafesine alınarak burada 30 derece ısıda üç gün süreyle tutulur. Sonra giderek bu sıcaklık üç dört gün içinde ağır ağır normale düşürülür. Yemlerinin üzerine Bizmuth, Karbonat tozu serpilir veya sularını her gün tazelemek koşuluyla 10 damla Terramycine, (10 damla Famezatine) damlatılır. İyileşinceye kadar yeşillik ve meyveleri kesilir. Kum gereksinmeleri karşılanır. İyi nitelikli yemler verilir. Hastalık belirtileri tümüyle kaybolunca diğer kuşların arasına konulabilir.

 

Muhabbet Kuşlarında Bağırsak Enfeksiyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir