Muhabbet Kuşu Güneş Çarpması

Muhabbet Kuşu Güneş Çarpması Belirtileri,Güneş altında kalan ve güneşin yakıcı dik ışınlarının etkisi altında bunalan muhabbet kuşları baygınlık geçirir.muhabbet kuşu, kafes veya salmanın dibine hareketsiz düşer kalır.

Muhabbet Kuşu Güneş Çarpması Nedenleri

Muhabbet kuşları, tropik kuşağın sakinleri olmasına karşın doğadaki yaşamlarında güçlü güneş ışınlarından, özellikle öğle saatlerinin yakıcı güneşinden kaçınırlar. Bu süreyi doğal birer barınak olan okaliptüs ağaçlarının gölgesinde geçirirler. Eğer kafes veya salmalarda barındırdığımız muhabbet kuşlarımıza böyle bir koruma olanağı sağlamazsak, onların sağlıklarından çok şey yitireceklerini ve büyük bir olasılıkla sürekli olumsuz koşullar altında bulunma nedeniyle hayatlarını kaybedeceklerini bilmeliyiz.

Muhabbet Kuşu Güneş Çarpması Tedavisi

Her şeyden önce, böyle bir durumun ortaya çıkmaması için gerekli önlemlerin önceden alınması gerekir. Ancak böyle bir durumla karşılaşıldığında almacak ivedi önlemler şunlardır :

muhabbet kuşu hemen gölge bir yere alınır. Baş ve ayaklar tuvalet ispirtosu ile serinletilir. Kan dolaşımının bu yolla kısa süre içinde normale dönmesi sağlanır. Gagası aralanarak bir iki damla gliserin damlatılır.

Muhabbet kuşu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir