Musa bin Nusayr Kimdir?

Musa bin Nusayr Kimdir,Arap valisi, Batı Magrıp ve İspanya fatihi (640 717). Halife Abdülmelik tarafından basra haracını toplamakla görevlendirildi. Yolsuzluğundan şüphe edilince, halifenin kardeşi olan Mısır valisi Abdülaziz’in yanına kaçtı. Abdülaziz, 50 000 dinar ödeyerek Musayı kurtardı ve hizmetine aldı, ifrikiye valiliğini verdi (699).

Musa, emrindeki kuvvetler ye oğlu Abdullah el – Mervan ile birlikte, Hevvâre, Zenate ve Kutame Berberîlerine baş eğdirdi; Batı Magrıp’a kaçmış olan Berberîlere boyun eğdirmek üzere Tanca ve Sus’a kadar ilerledi, sonra azatlı kölesi Tarık bin Ziyad’ı yerine vekil bırakarak İfrikiye’ye döndü. Yeni halife Velid, Musa’yı görevinde bıraktı, öte yandan Tarık, Ispanya’ya geçti. Yarımadada büyük fetihler yaptı.

Musa bu durumdan kaygılandı, yerine oğlunu bırakarak Ispanya’ya geçti ve El-Ceziretül Hazra’da (Cebelitarık) karaya çıktı (712). öteki oğlu Abdülaziz ile birlikte, Tarık’tan ayrı bir yol izleyerek Sidona (Sazune), Carmona, Sevilla (İşbiliye) ve Merida şehrilerini aldı. Toledo’ya (Tuleytule) yöneldiği sırada Tarık onunla birleşti.

Musa bin Nusayr, Saragossa’dan Navarra’ya kadar bütün Kuzey Ispanya’yı işgal etti. Sonra, İspanya valiliğini oğlu Abdülaziz’e bırakarak zengin ganimetlerle Afrika’ya geçti (714); oradan da Şam’a döndü. Bu sırada halife Velid öldü.

Yerine kardeşi Süleyman geçti (715). Yeni halife Musa’ya karşı düşmanlığını açığa vurdu. Musa’nın bundan sonra Suriye’deki hayatı hakkında kesin bilgi yoktur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir