Müslüman Kardeşler Örgütü,Partisi | Tarih Bilgileri |

Müslüman Kardeşler Örgütü Mısır’da Enver Sedat’ın iktidara geçmesi ve antisovyetik tutumun yerleşmesiyle, bu örgütün de hükümetle arası düzeldi.

(Sedat hapisteki örgüt üyelerini serbest bıraktı), örgüt, yeni lider Ömer Telemsani başkanlığında faaliyetlerini, özellikle üniversitelerde, solculara karşı yoğunlaştırdı.

Mısır Müslüman Kardeşler Partisi

Bir ara «Kahire Akademisi Komplosu»nun ortaya çıkarılması ve çeşitli irticai grupların terörist faaliyetleri, hükümeti baskı önlemleri almaya yönelttiyse de (1974 ve 1978), geniş bir kitle tabanına (örgütün 1 000 000 dolayında taraftarı ve yayın organı «Dava»nın 200 000 tirajı vardır) sahip ve arâp dünyasında (Ürdün, Suudi Arabistan, Irak, Suriye) yaygın biçimde örgütlenmiş olan Müslüman Kardeşler bu önlemlerden etkilenmedi.

Suriye’deki Müslüman Kardeşler örgütü, federal Almanya’dan örgütü yöneten Issam el-Attar’ın önderliğinde Esad yönetimine karşı kanlı bir mücadele sürdürmektedir.

1979 haziranında Halep Askeri Akademisi öğrencilerinin bulunduğu toplantı salonunu basan örgüt militanları, 50 kişiyi tarayarak öldürdüler.

Bunun üzerine hükümet de misilleme yaparak 20 örgüt elemanını idama mahkûm etti.

Issam el -Attar’in karısı mart 1981’de Almanya’da Aachen’de öldürüldü.

Yahudilere, komünizme ve batı dünyasına karşı olmasının yanı sıra çeşitli azınlıklarla da mücadele eden Müslüman Kardeşler’in 1981’de Kahire’deki Kıptî yerleşim merkezlerine saldırısı sırasında 14 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

Bir cevap yazın