Müzikhol Nedir, Müzikhollerin Tarihi Gelişimi

Müzikhol Nedir,Ne Demek,(müzik ve hall, salon’dan). Çeşitli şarkıların ve atraksiyon programının yer aldığı gösteri (cambazlık, hokkabazlık v.b.).çeşit gösterilerin yapıldığı yer.

Müzikhollerin Tarihi Gelişimi

Müzikhol İngiltere’de doğdu: Eski bir kahvehane («pub») garsonu olan Charles Morton, 1848’de, arka kısmında bir ambarla ahır bulunan bir kahvehane satın alarak orasını toplantı salonu haline soktu. İşçiler oraya eğlenmek ve şarkı söylemek üzere gelmeye başladılar.

Charles Morton, bu amatör gösterilere profesyonelleri de katmayı düşündü. Böylece müzikhol doğmuş oldu ve denizleri aşarak dünyaya yayıldı.

Sesli sinemanın ortaya çıkışma kadar, Londra’da gitgide artan bir ilgi ile karşılandı.

Morton tarafından kurulan ve Canterbury-Hall adını alan bu ilk eğlence salonu, 1854’de gerçek bir müzikhol oldu.

Ardından birçok eğlence salonları daha açıldı. Weston adında biri, Holborn Empire’ı kurdu, bu yapı 1940’ta alman bombardımanları sırasında yıkıldı. Bu tür, Amerika’da da büyük bir başarı kazandı.

İkinci Dünya savaşından önce hakkında bir film de çevrilen 42. sokakta, yan yana birçok müzikhol salonu açıldı. New York’taki bütün müzikholler Manhattan (Brodway) semtinde toplanmıştır.

Fransa’da müzikhol, müzikli kahvehaneden (cafe concert) doğdu. Geçen yüzyılın sonundaki ve bu yüzyılın başlarındaki büyük salonlar şunlardır: Eldorado, La Scala, Parisiana, Le Concert Parisien (bugün Concert Mayol), Les Ambassadeurs, Bataclan, v.b., sonra Folies-Bergere, Casino de Paris, le Moulin-Rouge, L’Empire, L’Olympia, Bobino, L’Alhambra, A.B.C. v.b. Müzikhol tarihiyle ilgili bellibaşlı adlar: İngiltere’de C.B. Cochran; Amerika’da Florence Ziegfeld ve Minsky; Fransa’da Jacques-Charles, Henri Lemarchand ve Henri Varna.

Bir cevap yazın