Nahas Paşa Kimdir?

Nahas Paşa Kimdir,mısırlı devlet adamı (Kahire 1876 – İskenderiye 1965).

Mustafa Nahhas

Hukuk okudu. Kahice’de hâkimlik görevine başladı, siyasete atıldı. Vefd partisinin ilerigelenleri arasında yer aldı. Sad Zaglul Paşa ölünce Nahas Paşa bu partinin lideri oldu (1927).

Nahas paşa İngilizlere karşı mücadeleyi sürdürdü. 1936 Seçimlerini Nahas Paşanın başında bulunduğu Vefd partisi kazandı ve Nahas Paşa hükümeti kurmakla görevlendirildi. Onun başbakanlığı zamanında kanal bölgesi Mısırın burada 10 000 kişilik bir birlik bulundurması şartıyla Ingilizler tarafından boşaltıldı. 1937’de Montreux antlaşmasıyla kapitülasyonlar kaldırılınca Mısır, düştüğü ticarî bunalımdan kurtuldu. Bu antlaşmadan sonra kral Faruk, Nahas Paşayı iktidardan uzaklaştırdı. Bu arada Vefd partisi ikiye ayrıldı.

1942’de Sırrı Paşanın başbakanlıktan ayrılması üzerine Nahas Paşa tekrar başbakan oldu. Mısır’da sıkıyönetim ilân etti. İkinci Dünya savaşında lngilizlere yardım etti. Savaş bitince (1944) görevini Ahmed Mahir Paşaya bu akmak zorunda kaldı.

1950’de Vefd partisi büyük bir çoğunlukla tekrar meclise hâkim oldu. Bu devrede Nahas Paşa İngilizlere karşı «Kanal savaşı» denilen mücadeleyi başlattı. 1952’de mısır kuvvetlen Tel el-Kebir’deki İngiliz kuvvetlerine saldırdı. Bu olaylar sürerken Kahire’de geniş ölçüde sabotaj yapıldı, şehirde büyük yangınlar çıktı.

Kral Faruk bu olayların yaratıcısı olarak Nahas Paşayı gördü ve görevden aldı. Nâsır, albay Amr ve general Necib’in yönetimindeki Hür Subaylar ihtilâliyle kral Faruk ülkeden çıkarıldı; Nahas Paşa göz hapsine alındı (1952).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir