Nakşa Adası,Tarihi

Nakşa Adası,Naksos veya Nakso, Türk hâkimiyeti devrinde, Nakşa, Ege denizinde Yunanistan’ın .Kyklades takımadaları içinde ada; 14 207 nüf.Merkezi kuzeybatı kıyısında Naksos;2 900 nüf. En yüksek yeri kuzey-güney doğrultulu bir sırt üzerinde Oksiya tepesidir; yüksl. 1 004 m. Oldukça verimli toprakları vardır.

Yunan mitolojisinde tanrı Zeus, Zas Dağı’ndaki bir mağarada büyütülür (Zas Dağı, adını Zeus’tan almıştır).

Yine mitolojide Girit Kralı Minos’un kızı Arian, adada uyurken sevgilisi Theseus kızı “unutarak” adadan ayrılır. Adanın tanrısı Dionysos kıza aşık olur. Ancak Ariadne Theseus’tan ayrı kalmaya dayanamaz ve intihar eder.

Nakşa Adası Tarihi

Önce Trakların, sonra (M.ö. XI. yy.). Karia’lıların oturduğu, bir ara Girit’e bağlanan Naksos adasına tonia’lı göçmenler geldi. VI. yy.da tiran Lygdamis zamanında parlak bir devir yaşadı; M.ö. 50l’de uzun süre Perslere karşı dayandı; fakat M.ö. 490’da yağmalandı.

Daha sonra Delos konfederasyonu içinde yer aldı. Naksosluların ayaklanması sonucunda sömürge haline girdi (M.ö. 471). Bir süre İsparta’nın boyunduruğu altında kaldıktan sonra ikinci Atina konfederasyonu içinde yer aldı. M.ö. 376’da Khabrias, burada Ispartalıları yendi.

Ada, Yunanistan ile birlikte Roma imparatorluğuna katıldı. Bu sırada mermer ocakları, heykeltıraşları, şarabı (Dionysos kültü merkezi) ve topraklarının bereketiyle ün kazanmıştı.

İstanbul haçlılar eline geçtikten sonra, komşu adalarla birlikte (1207’den itibaren) bir Naksos düklüğü kuruldu.

Bir cevap yazın