Neuchatel Gölü

Neuchatel Gölü İsviçre’de göl, Jüra’nın doğu yamacı eteğinde, 429 m yükseltide. ince uzun (uzunluğu 38 km, genişliği 3-8 m) bir göl olan Neuchâtel gölü, yaklaşık olarak 216 m2’lik bir alanı kaplar; derinliği 70-150 m arasında değişir. Eskiden Rhöne buzulunun kapladığı tektonik asıllı bir çöküntüdedir.

Rhöne buzulu, gölün güneydoğusunda birkaç tepe meydana getiren molas örtüsünü ortadan kaldırmış, sonra gerilemesi sırasında büyük buzultaş kütleleri bırakmıştır.

Yukarı kesimde doldurma yoluyla su örtüsünün genişliği azaltıldı. Yverdon dolaylarında sunî şekilde ağaçlanan turbalı ve alçak bir ovada sebze tarımı yapılır.

Jüra’nın koruduğu göl kıyılarının iklimi, öbür İsviçre tepelerine oranla daha yumuşaktır: Neuchâterde ocak ortalaması ancak 1°C, temmuz ortalaması ise 18,8°C’tır. Bu iklim sayesinde gölün Jüra kenarındaki bütün taraçalarında bağcılık büyük ölçüde gelişmiştir.

Güneybatıda, Yverdon yakınında aldığı Thiele (Orbe’un aşağı çığırı) ırmağı, doğuda ise Morat gölünün sularını boşaltan Broye ırmağı ile beslenen Neuchâtel gölü, Thifele aracılığıyla Brienne gölüne doğru, oradan da Aare aracılığıyla Ren’e doğru akar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir