Nevada Eyaleti,Tarihi

 Nevada Eyaleti,ABD’nın batısında eyalet; 286 675 km2; ı 049 000 nüf. Merkezi, Carson City. City,en büyük kenti Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın kumar merkezlerinden olan Las Vegas’tır.

Nevada, kuzeyden güneye doğru uzanan kısa sıradağlarla bölünmüş geniş bir yayla olan Büyük Havza’nın büyük bir kısmını içine alır.

Burası çorak, hattâ çöl görünüşünde bir ülkedir; büyük kısmında hayvan yetiştirilir (bir milyon baştan çok sığır ve koyun).

Yalnız sulanabilen kısımlarda tarım (tahıl, patates, şekerpancarı) yapılır: nüfus yoğunluğu km2 başına bir kişiyi bulmaz; ama zengin madenler işletilir.

Nevada

Nevada Eyaleti Tarihi

1841’e kadar hemen hiç tanınmayan Nevada bölgesi, Kaliforniya’ya giden göçmenler tarafından keşfedildi. Meksika’nın A.B.D.’ye bıraktığı (1848) Nevada, Utah’a katıldı (1850), altın ve gümüş yataklarının bulunmasıyla nüfusu hızla arttı ve Birlik’in 36. eyaleti oldu (1864).

Eyalet kongrede iki senatör ve bir temsilciyle temsil edilir. Yasama kurumlan dört yıl için seçilen on yedi senatör (bunların yarısı her iki yılda bir değiştirilebilir) ve iki yıl için seçilen kırk yedi temsilciden meydana gelir.

Bir cevap yazın