New Orleans Eyaleti Tarihi

New Orleans,A.B.D.’de şehir, Louisiana’nın merkezi, Mississippi’nin sol kıyısında. Meksika körfezine 110 km uzakta;538 000 nüf. Meksika körfezi ile Pontchartrain gölü arasında yer alan dünyanın en hareketli liman şehirlerinden biri olarak kabul edilir.

“Big Easy” ve körfezin şehri bir hilal gibi bölmesi nedeni ile “Cresent City” olarak da adlandırılır.

Öte yandan şehrin en meşhur takma isimlerinden biri de “New Orleans”ın başharfleri ve “Louisiana Eyaleti”nin kısaltması ile oluşturulan NOLA’dır.

Çok kültürlü geçmişi, mutfağı, müziğin özellikle jazz ve Blues’un başkenti oluşu ile tam bir cazibe merkezidir. Amerika Birleşik Devletlerinin en turistik ve eğlenceli şehirlerinin başında gelir.

Mississipi Nehrini, Pontchartrain Gölüne bağlamak amacı ile açmaya çalıştıkları kanal hiç bir zaman hayata geçirilememiş ancak daha sonra bu kanalın yapılmak istendiği yer şehrin en büyük iki caddesinden biri olan Canal Street olmuştur.

Canal street’i enlemesine kesen diğer önemli ve meşhur caddesi ise Bourbon street’tir.2005’te yaşanan Katrina Kasırgası kentte büyük yıkıma yol açtı.

New Orleans

New Orleans Eyaleti Tarihi

1717-1718’de mühendis Pauger tarafından Law Batı şirketi hesabına kurulan ve naip Orleans dükü şerefine New Orleans adı verilen şehir, Louisiana’nın merkezi oldu.

1803’te Louisiana’nın A.B.D.’ye satıldığı tarihte henüz pek az gelişmişti; sonradan kısmen Alman göçmenleri sayesinde hızla büyüyerek, Kuzeylilerin eline geçtiği 1862’ye kadar New York ile bile rekabet etti. Ayrılık savaşında gelişmesi durdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir