Nijer,Tarihi,Coğrafi Özellikleri | Coğrafya Bilgileri |

Nijer hakkında genel bilgi,Afrika kıtasının batısında bulunan ülkedir.

Nijer kuzeyde Cezayir ve Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda ise Burkina Faso ve Mali ile komşu konumundadır. Ülkenin başkenti Niamey’dir.

Nijer Coğrafi Özellikleri

Nijer
Nijer ,Afrika kıtasının batısında bulunan ülkedir. Nijer kuzeyde Cezayir ve Libya, doğuda Çad, güneyde Nijerya ve Benin, batıda ise Burkina Faso ve Mali ile komşu konumundadır. Ülkenin başkenti Niamey’dir.

Nijer, Afrika kıtası üzerinde 1.267.000 km² bir alan kaplamaktadır.

Ülkenin orta kısmında bulunan Aïr Dağları’nın en yüksek noktası 2.022 metre ile Mont Idoukal-n-Taghès adlandırlan bölümüdür.

Ülkenin batısında, kuzeyinde ve güneyinde birçok çöl bulunurken, %30 kaplama alanı ile Ténéré Çölü ülkenin en büyük çölüdür.

Çöller genel itibariyle ülke topraklarının üçte ikisini kapsamaktadır.

Kıtanın en büyük üçüncü nehri konumunda bulunan Nijer Nehri, ülkenin güneybatı bölümünde 650 km’lik bir uzunluk ile ülke sınırları içerisinden akmaktadır.

Tarıma elverişli alanların çoğu Nijer nehri kıyısındadır.

Ülkenin ayrıca Çad Gölü’ne kıyısı bulunmaktadır Ülke toplam sınırı olan 5.697 km’den 1.497 km’si ve böylelikle en uzun ülke sınırını Nijerya, 1.175 km’si Çad, 956 km’si Cezayir, 821 km’si Mali, 628 km’si Burkina Faso, 354 km’si Libya ve 266 km’si ise Benin sınırından oluşmaktadır.

Nijer iklimi

Nijer sıcak ve kurak bir iklime sahiptir.

Temmuz – Ağustos ayları yağışların görüldüğü aylardır.

Batıda Burkina Faso sınırı yakınında ve Nijer Nehri kıyısında bulunan başkent Niamey’de yıllık sıcaklık ortalaması 37.6 derece, yıllık yağış ortalaması 164 mm.’dir.

Orta kesimlerde bulunan Agadez şehrinde ise yıllık sıcaklık ortalaması 36.2 derece, yıllık yağış ortalaması da 636 mm.’dir.

Nijer 20111 Human Development raporuna göre Demokratik Kongo Cumhuriyeti devletinden sonra insani gelişim endeksi, yaşam kalitesi en düşük ikinci devlet konumundadır.

Nijer Tarihi

Nijer toprakları XIX. yy.ın ikinci yarısında Nijer ırmağından veya Çat gölünden başlanarak keşfedildi.

1890’da çizilen Fransız-İngiliz sınırı, 14 haziran 1898 antlaşmasıyla daha kuzeye aktarıldı.

Aynı yıl gönderilen üç fransız heyeti (Sahra’ya Foureau-Lamy; batıya önce Voulet-Chanoine, sonra Joulland-Meynier; Kongo’dan itibaren Gentil), 1900 nisanında Kuseri’de birleşti ve orada zenci önderi Rabah’ın kuvvetlerini yok ederek Afrika’daki fransız topraklarını bütünleştirdi.

1900’den sonra askeri arazi olan, 1920’den sonra Fransızlara karşı mücadeleyi bırakan Nijer toprakları, 13 ekim 1922’de Fransız Doğu Afrikası çerçevesi içinde sömürge haline getirildi, aralık 1958’de Fransız Milletler topluluğu üyesi oldu.

3 Ağustos 1960’ta tam bağımsızlığa kavuştu; Hamani Diori cumhurbaşkanı seçildi.

1965’te yeniden cumhurbaşkanı seçilen Hamani Diori’nin rejimi, tek parti olan ve meclisi tamamen kontrolunda tutan Nijer İlerici partisine (Parti Progressiste Nigerien) dayanır.

Rejim, 1959’da yasaklanan ve yurt dışından Cibo Bakari tarafından yönetilen sol kanat partisi Savaba ile mücadele etti.

1964’te hükümet kuvvetleriyle Savaba’nın kuvvetleri arasında birçok çatışma oldu.

Ama aynı yıl içinde, merkezî hükümetle kuzeydeki Tuareg’ler arasındaki ilişkiler meselesi çözüldü.

Nijer’in dış ilişkilerinde en önemli olay, 1963’te patlak veren ve Yamusukro (Fildişi Kıyısı) toplantısında (ocak 1965) kesinlikle çözülen ciddî sınır (Dahomey ile) çatışmasıdır.

Savaba’yı büyük ölçüde destekleyen Gana ile ilişkiler, Nkrumah’ın devrilmesine kadar kötüydü, fakat Akra’nın o tarihte nijerli âsilere yardımı kesmesiyle düzeldi, Antant konsey üyesi olan Nijer, ılımlı afrika devletlerindendir ve Fransa ile sıkı ilişkilerini devam ettirir.

Cumhurbaşkanı Hamani Diori 1 ekim 1970’te beş yıl için tekrar seçildi.

22 Ekimde yapılan genel seçimde, Nijer îlerici partisi oyların yüzde 97,09’unu aldı.

Bir cevap yazın