Nikotin Nedir,Nikotin Zehirlenmesi

Nikotin Nedir,(Jean Nicot’un adından fr. nicotine). Kim. Formülü C1O H14 N2 olan alkaloit; tütünde, az miktarda nikotein ve başka alkaloitlerle birlikte malat veya sitrat şeklinde bulunur.

Nikotin Zehirlenmesi

Tütünden ileri gelen had veya müzmin zehirlenmelerin yarattığı raarazî bozuklukların tümü.Nikotin, 1828’de Posselt ve Reimann tarafından tütünden elde edildi.

Pinner bileşimini açıkladı, Pictet de sentezini yaptı. Tütünde, yüzde 1 ile 8 oranında nikotin bulunur; kalitesiz tütünlerdeki nikotin yüzdesi, kaliteli tütünlerdekinden daha fazladır.

Nikotini tütünden ayırmak için tütün çok az miktarda su ile ısıtılır, sodyum hidroksitle açığa çıkarılan nikotin eterle toplanır.

Nikotin saf haldeyken renksiz bir sıvıdır ve tütünün kokusuna benzemeyen pis bir kokusu vardır.

Havada kısmen reçineleşerek rengi esmerleşir. Yoğunluğu 1, 009’dur; 247° C’ta kaynar; suda, alkolde ve eterde kolayca çözünür. En kuvvetli zehirlerden biridir.

Nikotin levojir bir bazdır, oysa tuzları dekstrojirdir. N-metilpirolidin’e bağlı bir piridin çekirdeği taşır.

Yavaş bir yükseltgemeyle nikotirin’e dönüşür. Nitrik asit veya permanganat etkisiyle pirolidin çekirdeği parçalanır ve nikotik asit halinde yükseltgenir.

Nikotin, bitki hastalıklarıyla mücadelede, bitkileri saran dış asalakları öldürmek için kullanılır; insan tedavisinde uygulanmaz.

Bir cevap yazın