Nisa Serezli Kimdir,Hayatı

Nisa Serezli Kimdir? Türk tiyatro oyuncusu (İstanbul 1928 – 1992).

Nisa Serezli’nin Hayatı

Lozan Üniversitesinde mimarlık öğrenimi gördü. Türkiye’ye döndükten sonra Gençlik Tiyatrosu’nda ve Oda Tiyatrosunda amatör çalışmalar yaptı.

Önce konuk oyuncu (1955), sonra kadrolu olarak çalışmaya başladığı (1961) Dormen Tiyatrosu’nda Nisa SerezliFare Kapanı, Tapılacak Kadın, Sokak Kızı İrma, Bit Yeniği, Bugün Git Yarın Gel, Şahane Züğürtler (1964, îlhan İskender Armağanı), Punlilla Ağa ile Uşağı Matti, tallı Kaçık , vb. oyunlarda sahneye çıktı.

Bir süre Ayfer Feray Tiyatrosu nun kadrosunda yer aldı. Eşi Tolga Aşkıner’le kendi tiyatrosunu kurdu (1968) ve birçoğunu kendisinin çevirdiği ya da uyarladığı Şahane Dul, Cennetlik Kaynana, Hayat Hoştur Gerisi  Boştur, Umut Dünyası, Caniko, Başbakan Oluyorum, Çifte Kumrular.

Tanrı Misafiri. Töre (1982, Ankara Sanat Sevenler Derneği Oyuncu Ödülü), Ah Şu Gençler gibi fars ve bulvar tiyatrosu örneği oyunlar sergiledi.

Salonsuzluk nedeniyle zaman zaman tiyatro çalışmalarına ara vermek zorunda kalıp, sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde rol aldı.

Ölümünden sonra eşi Tolga Aşkıner tarafından anısına. “Tiyatroda Yılın Kadını Nisa Serezli Ödülü” kondu (1993).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir