Öküzini Mağarası,Tarihi,Dönemi

Öküzini Mağarası Arkeol. Karainin (Antalya’da) kuzeydoğusunda Tarihöncesine ait mağara. Ovadan 2 m, denizden 502 m yüksekte ve 23,30 m derinliğindedir.

Öküzini Mağarası1957’de İ. K. Kökten tarafından bulunarak araştırıldı. ilk boşlukta yapılan sondajda beş kültür katı tespit edildi.

Bakırçağ katı 85 sm kalınlığında ve iki seviyelidir. 55 sm kalınlığındaki kalkolitik katta pişmiş toprak sacayakları ele geçirildi.

25-30 sm’lik bir toprak tabakası kaldırıldıktan sonra çukur içinde doğu – batı yönünde yan çömelmiş durumda yatırılmış, eli ve kolu göğsü üzerinde bükülü bir iskelet bulundu.

Bu katın seramiği, bakırçağ katları ve kalkolitik katlardan ayrılır; elde yapılmış ve kaba olan bu eşyanın dış yüzleri perdahlıdır. Bir kısmı incedir.

Siyah renkliler de vardır, öteki katların renkli olan seramiği, Karain «B» bölmesi seramikleriyle benzerlik gösterir.

Bunlar siyah zemin üzerine ince beyaz (kalkolitik), koyu kahverengi, perdahlı zemin üzerine beyaz, krem renkli (neolitik) kaplardır, öküzini’nde bakırçağ, kalkolitik ve neolitik seviyelerde seramikten başka çakmaktaşından ve obsidienden yapılmış ince uzun çakılar da ele geçirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir