Paolo Veronese Kimdir,Hayatı | Ressam Biyografileri |

Paolo Veronese Kimdir,(1528, Verona, Venedik Cumhuriyeti – 9 Nisan 1588, Venedik), Venedik Okulu’ nun 16. yüzyıldaki en önemli ressamlarından biri.

Paolo Veronese Hayatı

Veronalı Antonio Badile’nin öğrencisiydi; Bellini ve Mantegna geleneğine bağlı bir çevrede yetişti; ayrıca Parma’da Correggio’nun, Mantova’da Giulio Romano’nun eserlerinden yararlandı.

Açık ve biraz donuk olan tarzıyla ilk eserlerinden itibaren biçimleri gölgesiz bir ışık içinde belirtti: Pala Bevilacqua (1548, Verona), Kardinal Gonzago (1552, Caen müzesi).

1553’te Venedik’e yerleşti; önce Dukalık sarayında Ponchino’nun ustalarıyla çalıştı. «On’lar» salonunun tavanındaki Yeteneklerini Venedik’e Serpen Juno adlı eserinde, bu ustaların kısaltımlara, sert karşıtlıklara dayanan üslubunu, geniş ve ışıklı açık renkli mekân anlayışıyla bağdaştırdı.

1555 ve 1556’da San Sebastiano kilisesi için, tavanında Esther’in Hikâyesi’ni canlandıran madalyon biçimi resimler, yan duvarlarda ise Aziz Sebastianus’un hayatıyla ilgili büyük yağlıboya tablolar bulunan bir kompozisyon yaptı.

1557’de San Marco kütüphanesinde çalıştı ve yedi ressamla birlikte büyük salonun tavanını yaptı.

1560’ta Roma’ya yaptığı bir yolculukta Raffaello’nun eserlerini tanıdı ve pompei tarzı süs resimlerini gördü; daha sonraki eserlerinde bu resimlerden yararlandı.

Barbaro a Maser villasında, Veronese, venedik kibarlarının en çok hoşuna giden, gösterişli, dengeli ve yüzeysel bir anlayışına dayanan süs resimlerinin en güzel ve ustaca örneklerini ortaya koydu.

Ünlü büyük Cena’lar dizisinde ise sıra sütunlar ve geniş revaklar altından geçen göz alıcı elbiseler giymiş bir topluluğu gösterdi: Cana’nın Düğünü (1563, Louvre) ve Levi’nin Evinde Yemek (1573, Akademi, Venedik).

Bir ara Venedik’te San Gimignana kilisesinin org yeri için yaptığı Aziz Menna Ye Vaftizci Yahya’da olduğu gibi (1565’e doğr.Modena) Giorgione’ye yaklaşan Veronese, 1570’ten sonra, Bassano’nun yc Tintoretto’nun karanlık dünyasına birer tepki sayılabilecek eserler ortaya koydu (Azize Helenaya Görünen Hayal, Londra Calvarium. Louvre).

1575’te yeniden Dukalık sarayın’da çalışmak üzere çağırlan’sanatçı burada 1575’te Coîlegio’nun salon dekorasyonunu (Venüs Adalet ve Barış Arasında, Diyalektik. Mars ve Minerva) 1578’de’isegene Collegio’nun tavanına bîr şaheser olan Venedik’in Zaferi’ni yaptı.

Bir cevap yazın