Patroklos Kimdir? Hikayesi

Patroklos Kimdir Hikayesi Patroklos. Homeros destanı kahramanlarından Menoitios’un oğlu, Akhilleus’un çocukluk arkadaşıydı, onunla birlikte Truva’ya gitti. Akhilleus çadırına çekildiği zaman, kovalamamasını şart koştu ve kampın dışında Truvalılar silâhlarını Patrokles’e vermeye razı oldu.

Patroklos kimdirFakat Patrokles Truva surlarına kadar ilerledi. Orada Hektor onu öldürdü ve Akhilleus’un silâhlarını elinden aldı; Menelaos cesedini Truvalılardan geri almayı başardı.

Akhilleus arkadaşının intikamını almak üzere tekrar silâhlarını kuşandı, Hektor’u Öldürdü, Patrokles’e bir mezar ve gösterişli bir cenaze töreni yaptırdı.

Patrokles’in Cesedi Çevresinde Dövüş konusu birçok eski vazo ve Vatikan’daki bir kabartmanın üzerinde yer alır; Patrokles’in Mezarı Üzerinde Truvalı Tutsakların Kurban Edilmesi konusu Torre San Severo’daki (Oliveto) etrüsk lahdinin üstünde işlenmiştir, ünlü bir helenistik grup Patrokles’in Cesedini Kaldıran Menelaos’u tevsii eden (Loggia dei Lanzi, Floransa; Pitti sarayında kopyası); bu, bir roma kopyasından kalan parçadır: Roma’daki ünlü Pasquino.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir