Pierre Choderlos de Laclos Kimdir | Yazar Biyografileri |

Pierre Choderlos de Laclos Kimdir Fransız yazarı (Amiens 1741 – Taranto 1803).

Askerlik mesleğini seçerek 1761’de topçu asteğmeni oldu, birçok garnizonda bulundu.

Pierre Choderlos de Laclos Hayatı

Grenoble’da iken Almanach des Muses dergisine (1769) birkaç şiir gönderdi; fakat ancak, Aix adasında bulunduğu sırada boş vakitlerini uzun bir roman yazmaya ayırabildi: Tehlikeli Alâkalar (Les Liaisons Dan-gereuses); bu roman üstünde 1780 temmuzundan 1782 başına kadar çalıştı.

Pierre Choderlos de LaclosKitap birdenbire büyük bir başarı kazanmakla birlikte, yazarını bütünüyle edebiyata yöneltmeye yetmedi.

Chalon-sur-Marne akademisinin ortaya attığı bir konu üstüne De l’Education des Femmes (Kadınların Eğitimi Üstüne) [1785] adlı yazısına başladığı kesindir ama özellikle Lettre â MM. de VAcademie sur l’Eloge de Vauban’la (Sayın Akademi üyelerine Vauban’ın övgüsü Üstüne Mektup) [1786] askerî kuvvetlerin dikkatini çekti.

Bu kitapta ileri sürdüğü tenkitçi görüşler yüzünden Toul garnizonuna gönderildi: Noailles vikontuyla burada dostluk kurdu; Vikont Laclos’yu 1788’de Philippe d’Orleans’ın maiyetine soktu Bütün ihtilâl dönemi süresince Laclos, Philippe siyasetinin en faal savunucularından biri oldu: Jakobin’ler kulübünün üyesi olarak (kasım 1790) birçok nutuk söyledi.

1792’de Luckner’in ordusunda komiser olan Laclos, topçu birliğini yeniden teşkilâtlandırdı ve Pirene orduları kurmay başkanlığına getirildi; sonra Hindistan’daki fransız kuruluşlarının genel yöneticiliğine getirildi (1792).

Dumouriez ile işbirliği ettiğinden şüphe edilerek 1793 nisanında hapse atıldı, fakat daha sonra icatlarından biri olan «içi boş gülle» üstünde denemeler yapabilmesi için serbest bırakıldı 1793 Sonunda yeniden tutuklandı; 9 – Thermidor’da yeniden salıverildi.

De la Guerre et de la Paix (Savaş ve Barış Üstüne) [1795] adlı inceleme yazısıyla dikkati çekmekle birlikte ordudaki görevine yeniden getirildi ve 1800’e kadar ipotekler genel sekreterliğinde kaldı.

Ona tekrar orduda tuğgeneral rütbesiyle görev veren Camot’dur (1800): sırasıyla Ren ordusuna, İtalya ordusuna verildi, Tarento savunmasına katıldı ve bu şehre gelir gelmez öldü.

Siyasî ve askerî hayatı, Laclos’nun hayatında edebiyattan daha büyük yer tutar, ama adı aşk duygusunu yeni ve tedirgin edici bir açıdan ele alarak psikolojiyi zenginleştiren romanı sayesinde unutulmadı.

Bir cevap yazın