Piet Mondrian Kimdir,Hayatı,Eserleri

Piet Mondrian Kimdir, Hollandalı ressam (Amersfoort, Utrecht 1872 – New York 1944).

Piet Mondrian Hayatı

1892-1895 Arasında Amsterdam akademisinde okudu. 1906’ya kadar manzara resmi, portre ve natürmortlarda hollanda resminin geleneksel natüralizmine bağlı kaldı. Sonra, Jan Toorop’un etkisiyle Mar tisse’e yakınlık duydu.

1911’de Paris’e gitti. Orada kübizm, sanatçıyı basit mimarî şekil yapılarını aramaya yöneltti.

Bu yoğun araştırma yıllarında Mondrian tabiattan alman geometrik biçim şemalarını yatay ve dikey çizgilere dönüştürdü. Bu basitleştirme 1909-1910 yıllarında yaptığı figüratif ağaç ve peyzaj etütleri dizisinde görülür.

Bu etütler tabiî imajı hafif boşluk işaretleriyle gri ve aşıboyası gamları içinde geometrik yapıya çevirecek kadar stilize edilmiş, inceltilmiştir: Kumul (Blaricum, Hilversum yakınları, Slijper koleksiyonu), Akşam Manzarası (La Haye, Belediye müzesi), Vazolu Natürmort (La Haye, Belediye müzesi).

1914’te savaş patlak verince Hollanda’ya döndü. Paris’te başladığı basitleştirme olgusunu orada sürdürdü.

1916’da Theo Van Doesburg ile tanıştı. Onunla birlikte dikdörtgen ve kare şeklinde sentetik kompozisyonlu tablolarda geometrik biçim araştırmalarını sürdürdü.

Bu kompozisyonlarda yer değiştiren renkler köşegenlere göre dağıtılmıştı.

Mondrian 1917’de Bart Van der Leck, Van Doesburg ve mimar J.J.P. Oud. Wills, Van’t Hoff ve heykeltıraş Georges Vantongerloo ile brilikte De Stijl grubunu kurdu. Aynı adı taşıyan dergide büyük ölçüde çalışmalarda bulundu.

O yıllarda yaptığı araştırmalarla tabiattan büsbütün koparak 1920’ye doğru sanatına kesin biçimini verdi: tabloda yüzeyi bölen dikdörtgenler kalın kara çizgilerle sınırlıdır.

Kullanılan renklerin üçü ana renk (kırmızı, mavi, sarı), üçü gerçek renk sayılmayan renklerdir (siyah, gri, beyaz); Kompozisyon (New York, Rothschild koleksiyonu).

Mondrian 1920’de De Stijl grubuna has resmi belirlemek için neoplastisizm terimini benimsedi; ayrıca denemelerinde «gerçek soyut resim»den söz etti. Oysa, sürekli bir denge araştırması içinde, resimlerinde gerçeğin soyutlaştırılmasına değil, biçimlerin ve geometrik ilişkilerin gerçek değerlerini vermeye çalıştı: II nu. Tablo (Zürich, Max Bili koleksiyonu). New York City (New York, H. Holtzman koleksiyonu). Mondrian resmi bir amaç değil, insan topluluğunda bir düzenin, bir dengenin gerçekleşmesi yolunda bir klavuz olarak görüyordu.

1940’ta New York’ta resmi gene değişikliğe uğradı (zaten ressam vardığı sonuçları kesin sonuçlar saymamıştı): tablolarının çizgisel konturlarının yerini çok renkli bir çeşit mozaikten meydana gelen kalın çizgiler almıştı: Victory Boogie-Woogie 1943-1944 (Meriden, Connecticut, Burton Tremaine koleksiyonu). Mondrian’ın bulduğu çözüm yollarının yalnız resimde değil, çok çeşitli anlarda da, özellikle mimarîde, büyük etkisi oldu.

Piet Mondrian Eserleri

 Piet Mondrian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir