Pieter Bruegel Kimdir,Kısaca Hayatı

Pieter Bruegel Kimdir,(1525- 1569),Hollandalı ressam.

Pieter Bruegel Kısaca Hayatı

16. yüzyılın ünlü Flaman ressamı Pieter Bruegel bugünkü Belçika sınırları içinde doğdu. Resim sanatına ünlü ressam, heykelci ve mimar Pieter Coecke van Aelst’in yanında çıraklıkla adım attı.

1551’de Anvers yakınlarındaki ressamlar loncasına giren Bruegel 1553 dolaylarında Roma’ya gitti. İtalya’da bulunma nedninin, genellikle ressamların yaptığı gibi klasik temaları ve Rönesans dönemi yapıtlarını incelemek değil, manzara resminde deneyimini artırmak olduğu söylenebilir.

Bruegel Roma’dan döndükten sonraki 10 yıl içinde Flaman köylülerinin yaşantısını resimledi.

Bu tablolarda, düğünlerde dans eden, tarlalarda yan gelip uyuyan, oburca yiyip içen neşeli, canlı, kaba saba köylüler yer alır. Resimlerin tümünde çarpıcı bir hareketlilik gözlenir.

Bruegel 1563’te ilk ustası Coecke’un kızıyla evlenerek Brüksel’e yerleşti. Ömrünün geri kalan yıllarını geçirdiği Brüksel’de manzara resimlerine yöneldi ve bu alanda kendini çok geliştirdi.

Bu dönemde, ayları simgeleyen bir dizi resim de yaptı. Ortaçağ sanatında çok sık kullanılan bu temayı, doğadaki değişime yepyeni duygular katarak yorumladı.

Bruegel en önemli resimlerini 44 yıllık yaşamının son yıllarında yaptı. Bu resimlerde her zaman ilgi duyduğu din konusunu ve Düğün Dansı nda (1566) olduğu gibi, kırsal yaşamı işledi.

Dinsel yapıtlarından Müneccim Kralların Tapınması (1564) Londra’da Ulusal Galeri’dedir. Son dönem resimleri dünyaya bakışını, doğanın bağımsızlığı karşısında insanoğlunun güçsüzlüğünü, kimi kez’de acımasızlığını ve ahmaklığını yansıtır.

Buna karşın, yapıtlarında umutsuzluk yoktur. Bu da Bruegel’in doğal güzelliğin her biçimine duyduğu hayranlıktan ve dünyaya alaycı bir gözle bakabilmesinden kaynaklanır.

Bruegel’in oğulları Pieter ve Jan da ressamdı. Küçük oğlu Jan (1568-1625) ünlü resim ustası Peter Paul Rubens’le (Rubens, Peter Paul) birlikte çalıştı. Baba Peter Bruegel’in soyundan gelen ressamlar sonraki üç yüzyıl boyunca adını sürdürdüler.

Bir cevap yazın