Polonya Veraset Savası

Polonya Veraset Savası ,İspanya, Sardinya ve Bavyera’nın müttefiki olan Fransa ile Rusya ve Avusturya arasındaki savaş (1733-1738). Saksonya seçici prensi ve Polonya kralı August II, ölümünden sonra topraklarının Avusturya tarafından bölüşülmesine engel olmak için, Fransa ve Bavyera ile iki savunma antlaşması imzalamıştı (1732).

Sonradan tahta çıkan August III’ü ve Stanislaw Leszczynski’yi adaylıktan uzaklaştırmak isteyen Rusya ve Avusturya, Portekiz kralının ikinci oğlu Manuel’in adaylığını desteklemeye karar verdiler. Polonya’yı işgal ettiler.

Stanislaw’ı yurt dışına kovduktan sonra Varşova’nın dış semtlerinden birinde August III’ü Polonya kralı seçtirdiler. Bunun üzerine Avusturya ile ilişkisini kesen Fransa, Sardinya, İspanya ve Bavyera ile ittifak yaptı.

İsveç ile Türkiye’nin Rusya’ya karşı bir oyalama savaşı yapmaları için görüşmelere girişti. Buna paralel olarak Fransızlar Bavyera kuvvetleri ile birleşmeye çalışmadan Lorraine’i, sonra Kehl’i (1733) ve Philippsburg’u (1734) işgal ettiler.

İtalya’da Sardinyalılar ve Ispanyollar, fransız kuvvetlerinin himayesi altında birkaç yeri almakla (Milanese, Napoli) yetindi ve bir fransız kuvveti Parma ve Guastalla zaferlerinden sonra Mantova önünde bozguna uğradı (1735).

Savaşın çıkmasına yol açan Polonya veraseti meselesi, Stanislaw’ın «isteyerek» vaz geçmesiyle ve Polonyalıların hürriyetlerinin onaylanmasıyla çözüldü.

Stanislaw’a haklarından vaz geçmesine karşılık kaydı hayat şartıyla Lorraine ve Bar düklükleri (ölümünde tekrar Fransa’ya geçeceklerdi) verildi.

İtalya’da Den Carlos, Farnese’lerin ve Medici’lerin verasetinden vaz geçti; buna karşılık Napoli’yi, Sicilya’yı ve Toscana presidiolarını aldı; Avusturya imparatoru da Milanese’yi ve Mantova’yı muhafaza etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir