Quintus Sertorius Kimdir?

Quintus Sertorius Kimdir,Romalı general (Nursia M.ö. 123’e doğr. – İspanya’da 72). Ünlü bir avukattı. Aix-en-Provence savaşına katıldı, sonra İspanya’da yararlık gösterdi. 91’de quaestor oldu.

Quintus Sertorius Hayatı

 Marius’un partisine bağlandı, onunla Roma’ya girdi. Marius’un ölümü üzerine Sulla yeniden ortaya çıkınca, Sertorius İspanya’ya geçti (83), fakat Sulla taraftarlarının saldırısına uğradı ve orada tutunamadı.

Kartaca yakınlarında bir gemiye binerek (81) uzun bir deniz yolculuğu yaptı, bu yolculuk sonunda Moritanya’da savaşmaya gitti. Lusitanya’lılar, Sulla taraftarlarına karşı giriştikleri savaşta (80) Sertorius’u yardıma çağırdılar.

Hatiplik ve siyasetteki ustalığıyla İspanya’da sayısı kabarık romalı göçmenleri (bunlar daha çok İtalyanlardı) kendine bağladı: Sertorius, sanıldığına göre kendini Roma’nın ve soylular rejiminin düşmanı bir İtalyan önderi olarak tanıtıyordu.

Bundan başka, İspanyollarla da iyice anlaştı, onları elinden geldiği kadar kolladı ve zora başvurmadan kendine bağlamaya çalıştı, İspanya’da, roma tipi kurumlan olan gerçek bir devlet kurdu: 300 üyeli bir senato.

Huesca’da, önderlerin oğulları için bir roma okulu açtı. Sulla tarafından 80’de Baetica’ya vali olarak gönderilen Q. Caecilius Metellus, Sertorius ile savaştı, fakat 76’da geri çekilmek zorunda kaldı. Pompeius’un Lepidus’u yendikten sonra Akitanya’ya götürdüğü yeni ordu ile birleşti (75).

Sertorius, yardım sağlayabilmek için Mithridates ile anlaştı (75), fakat giriştiği gerilla hareketi Pompeius ile Metellus’un başarılarını önleyemedi. Siyaset ve zulmü yüzünden İspanyollan ve Romalıları kendine düşman eden Sertorius, baş yardımcısı Perpenna’nm teşvikiyle, subayları tarafından öldürüldü.

Perpenna, Sertorius’un arşivlerini Pompeius’a teslim ederek canını kurtarmağa.- çalıştıysa da Pompeius onu öldürttü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir