Raik Alnıaçık Kimdir,Hayatı

Raik Alnıaçık Kimdir,Türk tiyatro oyuncusu ve yönetmeni (Bursa 1934).

Raik Alnıaçık Hayatı

Ankara Devlet Konservatuvan Tiyatro Bölümü’nü bitirdi (1958); aynı yıl oyuncu ve yönetmen olarak Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başladı.

İstanbul Devlet Tiyatrosu müdürlüğü (1980-83) Devlet Tiyatroları genel müdürlüğü (1987-89) görevlerinde bulundu.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan doçentlik (1986), Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan profesörlük (1988) sanı aldı.

Akad’ın Yayı, Şair Evlenmesi, Suçlular Çağı-Suçsuzlar Çağı, Truva Savaşı Olmayacak, Akümülatörlü Radyo, Rita, Ermiş Jean, Ballar Balını Buldum (1990) gibi birçok oyunu yönetti.

1999’da Devlet Tiyatrolarındaki görevinden emekli oldu. Devlet Tiyatroları’nda otuzdan fazla rejiye imza attı.

Mesleki başarısı çeşitli kuruluşlarca verilmiş çok sayıda ödülle pekiştirilen Alnıaçık, Devlet tiyatroları sanat vakfı, sanat ve sanatı sevenler vakfı ve international theater institutes üyesidir.

İstanbul Kültür Üniversitesi sanat tasarım fakültesi sanat yönetimi bölüm başkanlığı yaptı. Profesör ünvanına sahiptir.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra Pek çok Sinema filmide oynamıştır. Kendisi gibi Devlet Tiyatroları sanatçısı olan Kürşat Alnıaçık’ın babasıdır.

Raik Alnıaçık Oyunları

Tiyatro (oy.): “Dünkü Çocuk”, “Bu Gece Başka Gece”,1958:“Kaynana”, “Dön Bana”, “Elektra”, “Rehin Sandığı” 1959: “Evlât Evlâttır”, 1960: “Pervaneler”, 1961 ‘. “Ayrı’Dünyalar”, “Köroğlu”, “Laligule”, 1962: “Rose Brend”, “Foto Finiş”.

Tiyatro (yön.): “Robenson Ölmemeli”, “İki Kova” (1964), Büyük Tiyatro’da; “Ayakta Durmak İstiyorum”, “Klinik Bir Vak’a”, “Suçlular Çağı, Suçsuzlar Çağı”, “Yanhşhk”, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda: “Yarak Geyik”
Sinema (oy.): “Mağrur Kadın” (Türkan Şoray ve Ekrem Bora ile 1970).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir