Richard Crashaw Kimdir?

Richard Crashaw Kimdir,İngiliz şairi (Londra 1613’e doğr.-Loreto, İtalya 1649).

Richard Crashaw Hayatı

Puritan bir papazın oğlu olan Crashaw, latince yazdığı dini şiirlerini 1634’te kitap halinde yayımladı: Epigrammarum Sacrorurn Liber. Cambridge üniversitesinde profesör oldu, fakat Covenant’a ant içmeyi reddettiğinden 1643’te Richard Crashawgörevinden uzaklaştırıldı.

Paris’e gitti, orada katolik oldu, kraliçe Henriette’in yardımıyla kardinal Palotta’nın sekreterliğine getirildi. 1649’a doğru İtalya’ya giden Crashaw, orada ölümünden az önce Loreto kilisesinde piskoposluk meclisi üyesi oldu. Steps to the Tertiple (Tapınağa Doğru) ve The Delights of the Muses (Musa’ların Taşkın Sevinci) adlı dini şiirleri 1646’da, bir başka şiir kitabı da (Carmen Deo Nostro) 1652’de yayımlandı.

Bütün bu eserlerde, Giambattista Marino’nun ve İspanyol mistiklerinin etkisinden gelen yapmacılık ağır basar. Bununla birlikte Crashaw yine de İngiliz metafizik okulunun en iyi temsilcilerinden biridir. Azize Theresia İçin yazdığı The Flaming Heart (Ateşli Kalp) adlı İlâhisi, dini İngiliz şiirinin en güzel örneklerinden biridir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir