Richard Payne Knight

Richard Payne Knight (1750 15 Şubat – 23 Nisan 1824),Bilim adamı. 1764’te miras yoluyla büyükbabasının Downton’daki (Herefordshire) arazisine sahip oldu. Üç kere İtalya’yı ziyaret etti.

Son yolculuğunda Roma’da ünlü bronz heykel başı Dlomede’yi satın aldı Diomede, Knight’ın değerli bronz koleksiyonunun ilk parçasını teşkil etti. Knight ayrıca, para, kıymetli taş, resim ve diğer antika eşyaların da koleksiyonunu yapıyordu. 1780-1806 Arasında parlamento üyesiydi.

1814-1824 Arasında British museum’da uzman olarak çalıştı. Bu müzeye değerli bronz Ye yunan paraları koleksiyonunu miras bıraktı. 1830’da müzenin uzmanları, Knight’ın elyazması, para koleksiyonu katalogunu Richard Payne Knightyayımladılar. Değerli taşlar koleksiyonunun elyazması katalogu ise müzenin Yunan ve Roma Antik Eserleri bölümündedir.

Yayımladığı birçok eserinin içinde en önemlileri: An Account of the Remains of the Worship of Priapus Lately Existing in İsernia (Son Zamanlarda İsernia’da Görülen Priapus’a Tapınmanın İzleri Üstüne Bilgiler) [1786]; An Analytical Essay on the Greek Alphabet (Yunan Alfabesi Üstüne Çözümleyici Bir Deneme) [1791]; An Analytical İnguiry into the Principles of Taste (Zevk İlkeleri Üstüne Çözümleyici Bir Soruşturma) [1808]; An inquiry into the Symbolical korguage of Ancient Art and Mythology (Eski Sanat ve Mitoloji Simgesel Dili Üstüne Bir Soruşturma) [1818].

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir